SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Má už umelá inteligencia vlastné vedomie?

Umelá inteligencia
3

Ilya Sutskever, popredný vedec z výskumnej skupiny OpenAI, ktorú založil Elon Musk, nedávno tweetoval, že „je možné, že dnešné veľké neurónové siete už majú trochu vedomie“. Ďalší ľudia z oblasti výskumu umelej inteligencie odsúdili toto tvrdenie. No na jeho obranu teraz prichádza počítačový vedec MIT Tamay Besiroglu. Ten na Twitteri napísal, že je preňho sklamaním „vidieť toľko prominentných ľudí [z oblasti strojového učenia, ktorí sa vysmievajú tejto myšlienke“.

„Nemyslím si, že môžeme urobiť jasnú hranicu medzi modelmi, ktoré 'nemajú vedomie' vs. ktoré 'možno majú trochu vedomie',“ uviedol v ďalšej správe. „Napriek tomu si myslím, že táto otázka by mohla byť významná a nemala by sa len tak zanedbať,“ dodal. Hoci obavy z vedomých počítačov výskumníci opakovane odmietali s tým, že je to príliš vzdialená budúcnosť na to, aby sme sa tým zaoberali, zneužívanie menej vyspelých umelých inteligencií je už rozšírené.

Tento postoj do veľkej miery vysvetľuje odpor proti Sutskeverovmu tvrdeniu, ktoré predstavovalo jeden z prvých prípadov, keď dôveryhodný výskumník v oblasti umelej inteligencie naznačil, že jeho výtvor mohol nadobudnúť určité vlastné vedomie. Organizácia OpenAI sa v posledných rokoch preslávila vytvorením GPT-3, sofistikovaného algoritmu na generovanie textu, ktorý vyvolal polemiku po tom, ako ho používatelia využili dosť kontroverzným spôsobom. Diskusie o vedomej AI by mohli posúvať hranice toho, čo tvorí vedomie, a v konečnom dôsledku môžu zohrávať úlohu v tom, ako ho definujeme.

Zdroj: futurism.com.

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

AI a vedomie??? Ťažko. reakcia na: Má už umelá inteligencia vlastné vedomie?

25.2.2022 05:02
Vedomiu predchádzajú pocity a emócie. Pociťuje AI teplo, chuť, bolesť, ...? Cíti smútok, šťastie, nádej, strach, ....? Ak nie nemôže mať vedomie.
Reagovať

Ai má vedomie, no chýba jej svedomie :-D reakcia na: Má už umelá inteligencia vlastné vedomie?

22.2.2022 13:02
Chýba svedomie
Reagovať

Prvé umelé vedomie reakcia na: Má už umelá inteligencia vlastné vedomie?

22.2.2022 08:02
Pre vyše rokom skupina nazvaná XP NRG vytvorila prvé umelé vedomie, ktoré pomenovali Jackie. Kto má záujem, nech na YouTube hľadá Umelé vedomie Jackie
Reagovať

Pridať komentár