Samsung_03 Samsung_03 Samsung_03 Advertisement

Made in Slovakia: ESET

1

Produkty najúspešnejšej a najznámejšej slovenskej IT firmy používa viac ako sto miliónov ľudí na celom svete. Aká bola cesta od „garážovej“ firmy s dvoma zamestnancami, v dnešnej terminológii „startupu“, po korporáciu, ktorej centrála je na desiatich poschodiach veľkého obchodného centra?

„Už viac ako 25 rokov pomáhame ľuďom chrániť ich digitálne svety. Z malej a dynamickej firmy sme vyrástli na svetovú značku s viac ako 100 miliónmi používateľov v 180 krajinách. Za ten čas sa toho zmenilo veľa, ale naša filozofia, hodnoty a zásady zostali rovnaké – chceme pomôcť vybudovať lepší digitálny svet, v ktorom si bude môcť každý užívať bezpečnejšie technológie.“ (Richard Marko, CEO ESET)

Zakladatelia spoločnosti ESET Peter Paško (prvý zľava), Miroslav Trnka (v strede dole) a Rudolf Hrubý (vpravo)

Vznik a pionierska éra

Začiatky firmy ESET siahajú do roku 1987, keď sa dvaja mladí programátorskí nadšenci Peter Paško a Miroslav Trnka stretli s jedným z prvých počítačových vírusov na svete s názvom Vienna a napísali program na jeho detekciu. Krátko potom sa objavilo množstvo ďalších vírusov. Tak vznikla myšlienka vytvoriť univerzálne softvérové riešenie, ktoré by dokázalo eliminovať tieto dovtedy málo známe počítačové hrozby. V roku 1992 spoločne s ich priateľom Rudolfom Hrubým, programátorom a tvorcom ekonomického softvéru Perspekt, založili ESET ako súkromnú spoločnosť s ručením obmedzeným. Založenie firmy teda bolo výsledkom viac ako päťročných skúseností v odbore podnikania. Prvé sídlo spoločnosti bolo na Ondavskej ulici v Bratislave. Predtým Paško a Trnka pracovali doma vo svojich obývačkách.

Názov firmy má korene v mytológii a vzhľadom na súčasné produktové portfólio je veľmi výstižný. Eset bola egyptská bohyňa a magická liečiteľka. Antivírusový program NOD, na ktorom spočiatku pracovala malá skupina počítačových nadšencov, sa časom zmenil na bezpečnostné riešenie, ktoré sa dnes považuje za jedno z najrýchlejších a najúčinnejších na svete.  NOD je skratka  spojenia Nemocnica na okraji disku, tvorcovia produktu sa pri vymýšľaní názvu nechali inšpirovať seriálom Nemocnica na okraji mesta. Pred rokom 1992 sa Paškov a Trnkov antivírus predával v Rakúsku pod názvom Stopvir prostredníctvom spoločnosti A.T.A. Syndicate.

Exponenciála úspechu

ESET spočiatku rástol relatívne pomaly, k rozhodujúcemu zlomu došlo až v roku 1998, keď riešenie  NOD32 získalo prestížne ocenenie VB100 % od renomovaného odborného časopisu Virus Bulletin. Trochu záhadné ocenenie znamená, že antivírusové riešenie dokázalo odhaliť všetky vírusy, ktoré mala redakcia časopisu k dispozícii na testovanie. Firmu a jej ocenené riešenie si všimli distribútori a produkt sa postupne začal predávať v celosvetovom rozsahu. V súčasnosti sa ESET v Amerike predáva aj v Apple Store či Staples a v Európe v reťazcoch Saturn a MediaMarkt. Spoločnosť od roku 2002, keď mala stánok na veľtrhu CeBit v nemeckom Hannoveri, sa pravidelne zúčastňuje na všetkých významných veľtrhoch a výstavách.

V zahraničí sa otvárali nielen zastúpenia spoločnosti, ale aj vývojové a technologické centrá. V roku 2008 otvoril ESET vývojové centrum v poľskom Krakove a v roku 2012 technologické stredisko v kanadskom Montreale priamo v kampuse prestížnej univerzity École Polytechnique.

V roku 2015, 23 rokov po svojom založení, prekročil ESET ďalšiu magickú hranicu – tisíc zamestnancov. Toto číslo zahŕňa všetkých zamestnancov bratislavskej centrály, regionálnych pobočiek a výskumných a vývojových centier vo svete. Rast firmy bol pritom plynulý. Desiateho zamestnanca spoločnosť prijala v roku 1995 a stého v roku 2006. Počet päťsto zamestnancov dosiahol ESET až v roku 2010. Aktuálne tisíci zamestnanec sa venuje vývoju softvéru, ktorý spoločnosť používa na svoje interné účely.

Ocenenia

ESET má najviac za sebou nasledujúcich ocenení za detekciu malvéru spomedzi všetkých poskytovateľov internetovej bezpečnosti. Virus Bulletin začal s testovaním a odovzdávaním ocenení VB100 v roku 1998 a počas jedného kalendárneho roka uskutoční viacero testov, pričom strieda rôzne platformy. Na to, aby mohol výrobca antivírusového softvéru získať ocenenie, musí splniť dve kritériá: detegovať všetky vírusy a negenerovať falošné poplachy.  V roku 2010 získal ESET rekordné 60. ocenenie. NOD32 Antivirus dosahoval úspešnosť viac ako 97 %. Väčšina antivírusov dosahuje úspešnosť približne 50 – 75 %. ESET NOD32 Antivirus bol podľa nezávislej organizácie AV-Comparatives najlepším antivírusovým produktom na svetovom trhu za roky 2006 a 2007. Týždenník Trend ocenil v rokoch 2008, 2009 a 2010 ESET titulom Firma roka.

V poslednom globálnom prehľade poskytovateľov ochrany koncových zariadení, známom Magickom kvadrante, označil Gartner, svetový líder technologického prieskumu, práve ESET za vizionára s najvyššou schopnosťou konať (zdroj: Gartner)

75 miliónov spokojných používateľov

V úvode sme spomenuli, že produkty Esetu používa viac ako 25 miliónov ľudí na celom svete. Tušíte správne, to sú len oficiálni používatelia. Podľa kvalifikovaného odhadu ich najmenej dvakrát toľko ľudí kradne. Vďaka technológii ThreatSense.Net a neskôr Live Grid zbiera ESET dáta od dobrovoľných používateľov z celého sveta, a tak okamžite reaguje na nové hrozby.

Perspektívy

ESET sídli v Bratislave, pobočky má v Prahe (ČR), San Diegu (USA); Buenos Aires (Argentína), Sao Paule (Brazília) Jene (Nemecko), Bournemouthe (Veľká Británia), Toronte (Kanada), Singapúre a v Sydney (Austrália) a má zastúpenie vo viac ako 180 krajinách sveta. Firma patrí podľa rebríčka Deloitte Technology Fast 500 EMEA medzi najrýchlejšie rastúce technologické spoločnosti v regióne Európy, Blízkeho východu a Afriky. Spoločnosť včas zareagovala aj na príchod cloudovej éry. Nová generácia firemných riešení, ktorú ESET na trh uviedol na začiatku roka 2015, poskytuje klientom cloudovú proaktívnu viacvrstvovú ochranu, jednoducho použiteľnú, efektívnu a rýchlu.

 

 

 

 

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
ESET

1 komentár

Preklep reakcia na: Made in Slovakia: ESET

20.6.2016 09:06
V článku je uvedené: "V úvode sme spomenuli, že produkty Esetu používa viac ako 25 ľudí na celom svete. "
To by som si nedovolil tvrdiť, nie je to veľa? ☺
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať