SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Magnetická elektróda dokáže zmerať životnosť batérie v reálnom čase

0

Výskumníci z University of Buffalo, ktorí experimentujú s dizajnom batérií novej generácie, ukázali, ako možno magnetizmus využiť na veľmi presné monitorovanie stavu nabitia batérie. Ich nový dizajn elektród vyvoláva posuny v magnetickom poli pri presune iónov, čo údajne prezrádza životnosť batérie s vysokým stupňom presnosti. Objav vychádza z výskumov tímu v oblasti známej ako magnetoionika, ktorá skúma schopnosť využívať transport iónov na ovládanie magnetizmu.

Vedci považujú tento jav za potenciálny spôsob monitorovania stavu nabitia lítiovo-iónových batérií, ktoré pri nabíjaní a vybíjaní presúvajú ióny tam a späť medzi dvojicou elektród. Pomocou vanádu, chrómu a kyanidu vedci vytvorili nový magnetoiónový materiál, ktorý nasadili ako „molekulárnu magnetickú elektródu“ v Li-ion batérii. Materiál mení svoj magnetizmus pri vstupe a výstupe iónov lítia a pomocou testovacej jednotky feromagnetickej rezonancie výskumníci dokázali tieto zmeny merať a odhaliť tak úroveň nabitia batérie.

Podľa tímu magnetická elektróda na monitorovanie iónov vykazuje 2000-percentný nárast presnosti a viac ako 5000-percentný nárast rýchlosti reakcie v porovnaní s predchádzajúcimi prístupmi. Vedci tvrdia, že vlastnosti materiálu ho predurčujú na použitie v nabíjateľných batériách a ponúkajú cestu k monitorovaniu stavu nabitia batérie v reálnom čase. Výskum bol uverejnený v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať