PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022

Býva vám v aute zle? GM má riešenie proti kinetóze

0

General Motors podal patentovú prihlášku na technológiu proti kinetóze pre autonómne vozidlá. Podľa GM robotické vozidlá spôsobujú kinetózu, čo môže brániť ich širšej adopcii. Pravdepodobne k nej dôjde, keď sa cestujúci sústredí na niečo iné, napr. na čítanie knihy alebo rolovanie obsahu v telefóne. To sú činnosti, ktorým sa budú podľa očakávania ľudia počas jazdy venovať, keď už nebudú musieť riadiť sami.

Odstránenie kinetózy v autonómnych autách je teda obzvlášť dôležité. Na tento účel GM načrtol systém svetiel a obrázkov, ktoré vizuálne predstavujú účinky zrýchlenia, brzdenia a zákruty. Mohol by mať podobu vozidla zobrazovaného na displeji alebo zmeny farby či svetelných vzorov. Alternatívne by sa na zabezpečenie podobného efektu mohol použiť zvukový systém alebo haptická spätná väzba.

Podľa GM to pomáha nielen zladiť zmyslové vnímanie človeka so silami pôsobiacimi na jeho telo, čím sa odstraňuje príčina nevoľnosti z pohybu, ale aj budovať dôveru tým, že poskytuje viac informácií o tom, čo vozidlo robí. Spoločnosť Cruise kontrolovaná GM je už blízko k tomu, aby verejnosti v San Franciscu ponúkala jazdu taxíkom bez vodiča. Cruise v súčasnosti používa upravené hatchbacky Chevrolet Bolt EV, no časom prejde na účelovo vyrobené vozidlo s názvom Origin.

Zdroj: motorauthority.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať