PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Malý bezpečný jadrový reaktor novej generácie by mohol zmeniť energetický priemysel

3

Oregonský startup NuScale Power má malý jadrový reaktor vo veľkosti jednej stotiny bežného reaktora. Ide o modulárny dizajn, ktorý sa dá zväčšiť alebo zmenšiť podľa lokálnych potrieb. Podľa tvorcov je navyše oveľa bezpečnejší ako existujúce reaktory. Súčasná starnúca infraštruktúra je stále nebezpečnejšia a jadrové elektrárne musia byť čoskoro komplexne modernizované alebo nahradené.

Jadrový reaktor novej generácie spoločnosti NuScale je v porovnaní s dnes prevádzkovanými reaktormi malý, môže sa však inštalovať do klastrov podľa energetických potrieb konkrétnej oblasti. Mohli by preň platiť aj odlišné regulačné predpisy. Preukázateľne bezpečnejšia jadrová elektráreň by sa nemusela budovať desať alebo viac kilometrov od obývanej oblasti. 

V reaktore NuScale sa jadro udržiava v chlade cirkuláciou bežnej sladkej vody, ako sa to deje aj v dnešných jadrových elektrárňach, ibaže v oveľa väčšom rozsahu. Reaktor NuScale využíva na prirodzenú cirkuláciu chladiacej vody gravitáciu a vztlak. Samotná technológia reaktora nie je úplne iná ako predtým, je však o niečo efektívnejšia a modernejšia.

Minireaktor rozmermi zodpovedá dvom autobusom uloženým vertikálne na seba. Do komory veľkého konvenčného reaktora by sa ich mohlo zmestiť asi 100. Najväčšie svetové reaktory vyrábajú okolo 8000 megawattov elektriny (MWe). Reaktor NuScale vyrobí okolo 60 MWe, čo sa môže zdať málo, pretože reaktor je konštrukčne malý.

V elektrárni sa ho však môžu inštalovať desiatky naraz. Malé elektrárne poskytujú elektrinu na menšiu vzdialenosť, čím sa spotrebuje menej energie na skladovanie, nižšie sú aj náklady na prepravu a ďalšie režijné náklady. NuScale hovorí, že ich efektívne a malé reaktory novej generácie sú rovnako dobré ako veterné či solárne elektrárne, navyše nie sú závislé od počasia.

Zdroj: popularmechanics.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
energia elektrina veda vyskum buducnost

3 komentáre

:D reakcia na: Malý bezpečný jadrový reaktor novej generácie by mohol zmeniť energetický priemysel

18.12.2019 11:12
Spotrebuje menej energie na skladovanie? :D ufff. to snad nie. :D Kde by sme dali 60MW?
Reagovať

RE: :D reakcia na: :D

20.12.2019 18:12
Ide o chybny preklad, nakolko redaktori nie su uplne fyzici atd.
Reagovať

RE: :D reakcia na: :D

20.12.2019 10:12
tam pojde o to ze tak male reaktory sa daju lahsie ovladat, menit vykon.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať