SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement

Metalizované grafénové nanopásiky vytvoria novú uhlíkovú elektroniku

0

Už celé desaťročia je kremík základný materiál pre elektroniku, no začína už narážať na limity účinnosti. Ďalším krokom by mohli byť uhlíkové tranzistory a obvody. Výskumníci z Kalifornskej univerzity v Berkeley vytvorili nanopásiky s kovovým grafénom, ktoré môžu fungovať ako drôty v uhlíkovej elektronike. Grafitové, diamantové a uhlíkové nanorúrky sú formy uhlíka, ktoré sa osvedčili v rôznych elektronických súčiastkach.

No najsľubnejší je asi grafén, uhlíková mriežka hrubá len jeden atóm, ktorá môže mať rôzne tvary, ako napríklad malé kvantové bodky alebo dlhé tenké „nanopásiky“. Práve túto poslednú formu použil tím z Kalifornskej univerzity. Grafénové nanopásiky sú zvyčajne polovodiče, ale výskumníkom sa podarilo premeniť ich na kovy, vďaka čomu sú vodivé a schopné fungovať ako drôty na prenos elektrónov v obvode.

Na vytvorenie týchto kovových nanopásikov inžinieri spojili krátke segmenty pomocou tepla, aby molekuly chemicky reagovali a spojili sa, čím sa vytvoril dlhší reťazec. Nakoniec bol nanopásik dlhý desiatky nanometrov a iba 1,6 nanometra široký. Vedci zistili, že nanopásiky majú elektronické vlastnosti kovu, pričom každý segment prispieva iba jedným vodivým elektrónom, ktorý potom môže voľne prúdiť po páse. A napokon na zvýšenie výkonu urobili jednu malú zmenu v štruktúre.

SAMSUNG_092021 M Advertisement

Po každých 100 atómoch zmenili jednu chemickú väzbu, čím sa metalický charakter nanopásika zvýšil o faktor 20. Uhlíkové nanorúrky sú vynikajúcimi vodičmi a ukázali sa veľmi sľubné v elektronike, no ich výroba je komplikovaná. Nanopásiky sa ľahšie vyrábajú hromadne, vďaka čomu je uhlíková elektronika životaschopnejšia. Výskum bol publikovaný v časopise Science.

Zdroj: newatlas.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať