XIAOMI_062021 XIAOMI_062021 XIAOMI_062021 XIAOMI_062021 XIAOMI_062021 XIAOMI_062021

Modrý vodík ako silná konkurencia výrobcov elektromobilov

Technológie
0

Modrý vodík je palivo vyrábané kombináciou výroby vodíka zo zemného plynu (metánu) so zachytávaním a skladovaním uhlíka. Výsledný produkt sa môže použiť v elektrických vozidlách s vodíkovými palivovými článkami na výrobu energie bez škodlivých emisií (vedľajším produktom sú iba vodné pary). Plná nádrž modrého vodíka poskytne aktuálne autu dojazd asi na 483 km pritom jeho natankovanie trvá kratší čas ako nabitie batérie. To z neho robí potenciálneho „zabijaka elektromobilov“.

Niektoré krajiny plánujú eliminovať vozidlá na benzínový pohon už v roku 2023. Napríklad vo Veľkej Británii začne platiť zákaz predaja nových benzínových a naftových automobilov od roku 2030. Modrý vodík sa vyrába uhlíkovo neutrálnym spôsobom - na rozdiel od bežnej výroby „sivého“ vodíka, pri ktorom sa ako vedľajší produkt uvoľňuje do atmosféry uhlík. Vyrába sa jedným z dvoch procesov, pri ktorých sa metán a voda premieňajú na vodík a oxid uhoľnatý.

Produkt z tejto reakcie na báze uhlíka sa potom zachytí a uskladní, takže sa nedostáva do atmosféry. Navyše vozidlá, ktoré jazdia na modrý vodík, nevypúšťajú znečisťujúce výfukové plyny, emitujú iba vodu a teplo. Tieto vozidlá majú palivové články, v ktorých sa vodík spája s kyslíkom v takzvanej elektrochemickej reakcii. Vyrába sa tak elektrina, ktorú možno použiť na napájanie elektromotora alebo na dobitie batérie v závislosti od konštrukcie daného automobilu.

Zdá sa, že modrý plyn je zdroj paliva, na ktorý svet čakal. Je však stále iba v začiatkoch a spoločnosti sa učia, ako ním pohnúť vpred spôsobom, aby zákazníci chceli takéto vozidlá kupovať. Vodíkové čerpacie stanice zatiaľ nie sú široko dostupné. Kým sa modrý vodík stane známejším, zdá sa, že svet bude pokračovať v prechode na vozidlá s elektrickým pohonom. Spoločnosť Ford nedávno oznámila, že od roku 2030 bude v Európe predávať iba elektrické vozidlá a Jaguar plánuje zavedenie tejto zmeny v roku 2025.

Zdroj: dailymail.co.uk.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať