ACER_032021 ACER_032021 ACER_032021 Advertisement

Smartfóny už čoskoro možno dokážu “vyňuchať” rakovinu

Bezpečnosť
0

Psy sú neuveriteľne dobré na vyňuchanie rakoviny. Takisto sú schopné detegovať maláriu, Parkinsonovu chorobu a možno aj COVID-19 z rôznych zdrojov, ako sú krv, sliny a moč. Teraz sa vedci snažia replikovať túto ich prirodzenú schopnosť, aby vyvinuli lepší detektor rakoviny. V malej štúdii výskumníci testovali uskutočniteľnosť použitia senzorov a umelej inteligencie na replikáciu spôsobu, ako pes zisťuje rakovinu prostaty.

Ambicióznym cieľom tejto štúdie je nájsť správne komponenty potrebné na vytvorenie jednoduchej diagnostiky rakoviny, založenej na vôni, ktorá sa dá zabudovať do inteligentného telefónu. Interdisciplinárna skupina vedcov z MIT a ďalších univerzít a inštitúcií sa najprv snažila vyvrátiť, že psy môžu vyňuchať rakovinu prostaty v moči. Napokon sa však ukázalo, že psy boli schopné správne identifikovať, kedy pacient mal (alebo nemal) rakovinu, zo vzorky moču zhruba v 70 % prípadov. Preto zmysly psa stoja za replikáciu.

Štúdia sa zároveň pokúsila pochopiť, čo presne psy ňuchajú, čo im naznačuje prítomnosť rakoviny prostaty. Tím použil techniku ​​nazvanú plynová chromatografia a hmotnostná spektroskopia na identifikáciu jednotlivých molekúl vo výparoch vzorky moču. Napokon vycvičili neurónovú sieť jednak na nálezoch psov, jednak na údajoch z chromatografie a hmotnostnej spektroskopie, aby zistili, či algoritmus dokáže medzi nimi vytvoriť spojenie.

Vedci diskutujú o integrácii všetkých techník, o ktorých je známe, že môžu fungovať nezávisle, a o tom, či z toho všetkého môže vzísť integrovaná diagnostika založená na smartfónoch.

Trvalo dva roky, kým tím odborníkov na umelú inteligenciu, chovateľov zvierat, urológov, odborníkov na mikrobiómy a odborníkov na plynovú chromatografiu a hmotnostnú spektroskopiu pomocou tohto multidisciplinárneho prístupu a zhromaždenia množstva rôznych údajov o vzorkách moču dokázal vyrobiť umelú inteligenciu, ktorá sa zdá schopná zovšeobecniť, aký pach má rakovina. Umelý psí nos je pritom oveľa lacnejší ako najbežnejšia diagnostika rakoviny prostaty, krvný test na špecifický antigén prostaty.

Zdroj: fastcompany.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať