ASUS_122021 ASUS_122021 ASUS_122021

Motorola Edge 20 - žihadlo s dobrou výdržou a skvelým displejom

2

Produktová rodina Motorola Edge 20 má okrem základného modelu ešte modely s prívlastkom Pro a Lite. Cena napovedá, že sa jedná o model strednej triedy, kde sa na jednej strane upiera pozornosť veľkého množstva záujemcov o nový smartfón, ale na druhej strane je tu veľká konkurencia. Aké sú teda silné a slabšie stránky smartfónu Motorola Edge 20?

Hlavným lákadlom je kvalitný OLED displej s uhlopriečkou 6,7 palcov s maximálnou obnovovacou frekvenciou 144 Hz, ktorý plynulým zobrazovaním poteší hlavne hráčov. Prípadne si môžete nastaviť variabilnú obnovovaciu frekvenciu podľa aktuálne zobrazovaného obsahu v rozsahu 60 – 120 Hz. Jas displeja je dostatočný a podanie farieb verné, čiže pri sledovaní multimediálneho obsahu budete s kvalitou obrazu určite spokojní.  Procesor Snapdragon 778 s prívlastkom 5G sa svojím výkonom  nedá zahanbiť ani v náročnejších aplikáciách a väčšine hier. K dispozícii má 8 GB RAM. Úložný priestor má 128 GB a nedá sa rozšíriť pamäťovou kartou.   Nový čipset je vďaka 6 nm technológii a ďalším vylepšeniam zároveň aj úspornejší pri bežnej záťaži.  Grafika Adreno v pohode stíha, okrem iného aj vďaka rozumne zvolenému rozlíšeniu 2400 x 1080 pixelov, čo je de facto formát fullHD „natiahnutý“ na takmer kinematický pomer strán 19,5 :9. Displej je chránený odolným sklom Gorilla Glass 3.  OLED technológia umožnila implementovať funkciu allways on, čiže zobrazovanie informácií a notifikácií aj na displeji zamknutého smartfónu.  Potiahnutím ikony notifikácie nahor, si ju môžete prečítať, prípadne na ňu odpovedať. Technológia Ready For umožňuje pripojiť monitor a pracovať na veľkej obrazovke, alebo si cez Miracast môžete pripojiť smartfón k televízoru.

Jedným z kompromisov, nutných k dosiahnutiu priaznivej ceny je plastové telo, vďaka ktorému je však smartfón ľahší. Plast je samozrejme oveľa menej odolný proti poškriabaniu ako sklo, preto v balení nájdete aj silikónové priesvitné ochranné puzdro, ktoré okrem ochrany zároveň vyrovnáva mierne vyčnievajúcu platformu fotoaparátov. Vodeodolnosť vyhovujúca požiadavkám štandardu IP52 v praxi znamená odolnosť proti dažďu a potu. Prekvapila ma rýchlosť a presnosť snímača odtlačkov prstov, ktorý je integrovaný v bočnom tlačidle na zapnutie/uspanie. Toto tlačidlo reaguje aj na dvojité poklepanie. Zobrazí sa prispôsobiteľná ponuka šiestich ikon aplikácií, alebo kontaktov. Tlačidlo aktivujúce Google Asistenta sa v aktuálnej verzii softvéru nedá preprogramovať na inú funkciu. Smartfón má len jeden reproduktor, takže na stereo potrebujete slúchadlá. Tie však môžete pripojiť len cez bluetooth, alebo USB-C. Konektor Jack 3,5 mm by ste na tomto smartfóne hľadali márne.  Reproduktor však vzhľadom na veľkosť prístroja hrá pomerne dobre.

Hlavný fotoaparát má objektív so svetelnosťou f/1.9 a 108 megapixelový snímač. V implicitnom nastavení však tento fotoaparát robí zábery s rozlíšenim 12 MPx, čiže spája 9 fyzikých pixelov do jedného obrazového, čím sa mu v horších svetelných podmienkach podarí zachytiť viac svetla. Za dobrých svetelných podmienok sú zábery excelentné s dynamikou jasu a farieb zodpovedajúcich realite. Aj pri vysokom kontraste, kedy sú v zábere tak intenzívne osvetlené plochy ako aj plochy v tieni sú tieto plochy dobre vykreslené, aj keď vlajkovým smartfónom v tomto ohľade samozrejme konkurovať nemôžu. HDR to však zábery za takýchto náročných svetelných podmienok významne vylepšuje.

Snímky ultraširokouhlým objektívom, hlavným objektívom a teleobjektívom. Neriešil som kompozíciu, ale kontrast svetlo-tieň

Fotoaparát si poradí aj s priamym slnkom v protisletle

Vykreslenie tienistej plochy vo veľmi tmavej úzkej uličke s HDR

Hlavnému fotoaparátu sekunduje 16 megapixelový fotoaparát s ultraširokouhlým objektívom a teleobjektív s trojnásobným optickým zoomom. Teleobjektív na rozdiel od hlavného fotoaparátu má aj optickú stabilizáciu obrazu. Je to dobrý kompromis, pretože udržať „z ruky“ objektív s ohniskovou vzdialenosťou 80 mm (po prepočítaní na full frame) nie je pri dlhších expozičných časoch jednoduché. Samozrejme pri nakrúcaní videa hlavným fotoaparátom sa uplatní účinná softvérová stabilizácia. Ultraširokouhlý objektív sa vďaka implementovanému automatickému zaostrovaniu používa aj na makrozábery drobných predmetov zblízka.

Vpravo je záber čipu v režime Makro. Záber vľavo ilustruje veľkosť čipu

Foto hlavným objektívom a teleobjektívom. Zámerom dvojice záberov je ukázať dynamiku jasu a farieb v zložitých svetelných pomienkach (v zábere vľavo je monitor s pomerne vysokým jasom)

Po smartfónoch v tejto cenovej triede často siahnu mladí ľudia, preto pozitívne hodnotím, že snímač prednej selfie kamery má rozlíšenie 32 megapixelov. Aj tento fotoaparát skladá viac, v tomto prípade štyri fyzické pixely do jedného obrazového, takže budete spokojní aj s večernými selie fotkami aj videami. Tie môžete nakrúcať v maximálnom rozlíšení full HD. Pri nakrúcaní videí hlavným fotoaparátom môžete nastaviť pre video aj rozlíšenie 4K/30 fps. Ak sa uspokojíte s rozlíšením fullHD, čiže 1080p, môžete nastaviť snímaciu frekvenciu až na 240 fps, pri rozlíšení HD (720p) môžete nakrúcať aj super spomalené videá snímkovou frekvenciou 960 fpsna ktorých uvidíte aj detaily, ktoré vám pri bežnej rýchlosti uniknú. Audio Zoom používa mikrofóny na zachytenie zvuku nakrúcaného objektu, pričom sa snažia filtrovať okolitý hluk

Z hľadiska softvérovej výbavy má Motorola Edge 20 tradične implementovaný takmer čistý Android 11. Rovnako tradične sú implementované takzvané „moto“ gestá. Napríklad dvojitým potrasením smartfónu zapnete LED svetlo, prípadne dvojitým zakrútením ruky so smartfónom v zápästí aktivujete fotoaparát. Položením smartfónu na stôl displejom nadol aktivujete režim nerušiť.

V balení nájdete rýchlonabíjačku schopnú dodať príkon 30 W s USB-C konektorom a kábel s USB-C koncovkami. Batéria s kapacitou 4000 mA vydrží vďaka úspornému procesoru a čistému Androidu dva dni pomerne intenzívneho používania.

Verdikt: Výkonný smartfón s veľmi kvalitným 144 Hz OLED displejom, dobrými fotoaparátmi a dlhou výdržou batérie


                                         

Technické údaje: Procesor: osemjadrový Qualcomm Snapdragon 778 5G, jadrá: (4 x Kryo 670 2,4 GHz + 4 × Kryo 670 1,9 GHz), 6 nm technológia; GPU Adreno 642L, pamäť: 8 GB RAM, 128 GB úložný priestor;  displej: 6.7 palcový OLED 144 Hz rozlíšenie 2400 x 1080, 19,5:9,  386 PPI; Pamäť:  Fotoaparát: zadný ultra širokouhlý 16 MPx, f/2.2, 13 mm ekvivalent, zorný uhol 119˚;  hlavný širokouhlý: 108 MPx, f/1.9, teleobjektív: 8 MPx, f/2.4, 3 x optický zoom, 80 mm ekvivalent; predný fotoaparát: 32 MPx,  f/2.3; Operačný systém Android 11; Batéria: 4 000 mAh; Rozmery a hmotnosť: 163 x 76 x 7 mm, 163 g. Cena: 351 eur

+ 144 Hz OLED displej, výkonný procesor, dobrá výdrž,

- len mono reprodukcia, potešila by podpora pamäťovej karty

Hodnotenie 8/10

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
motorola edge 20 lenovo moto

2 komentáre

My sme si dali poradiť komentármi tu na nextechu a išli sme radšej do toho xiaomi poco x3 6gb/128gb za 220€ z datartu reakcia na: Motorola Edge 20 - žihadlo s dobrou výdržou a skvelým displejom

20.12.2021 11:12
Veď tu čitatelia písali, že teraz bola akcia za 220€ z datart xiaomi poco x3, snapdragon860, gpu adreno 650, 6gb ram, 128gb úložisko. Sa neoplatí oproti nemu táto motorola. Akurát, že má 5gé, ale to nám netreba ešte dlho dlhočizne, kým bude aké také pokrytie 5géčkom. Takže asi tak. Objednali sme obom deťom radšej to poco x3 a za 4 stovky máme dva telefóny, nie jeden, pre obe deti vianočný darček :) A dostatočne výkonný stroj. Vďaka čitateľom, čo tu komentujú nextech, inak by sme o akcií ani nevedeli ;)
Reagovať

RE: my sme si tiež dali poradiť, to lenovo k9 za 130€ som kúpila synovi, čo tu čitateľ poradil, je s tým spokojný v škole reakcia na: My sme si dali poradiť komentármi tu na nextechu a išli sme radšej do toho xiaomi poco x3 6gb/128gb za 220€ z datartu

21.12.2021 17:12
som desať ročnému synovi pred rokom kúpila lenovo k9 za 130€, tiež to tu nejaký čitateľ vtedy odporúčal, je s tým spokojný zvláda to v pohode aj školské úlohy a je to osem jadro, na informatike ich teraz učiteľ učí programovať android aplikácie
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať