SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Na Fakulte elektrotechniky a informatiky v Bratislave sa uskutočnil už 19. ročník medzinárodnej súťaže robotov Istrobot

Tlačové správy
0

Tak ako po minulé roky aj teraz pritiahol desiatky nadšencov z celého Slovenska, ktorí sa prišli predviesť so svojimi konštrukciami. Diváci mali možnosť vidieť v akcii viac ako 80 rozličných typov robotov.

Najpočetnejšia kategória, Stopár, ktorá je na súťaži už od jej prvého ročníka priniesla nejedno prekvapenie. Aj podľa rozhodcu tejto disciplíny, RNDr. Andreja Lúčneho, PhD. z FMFI UK bola ,,dráha zrejme jedna z najťažších v histórii, pretože dopoludnia ju dokázali celú prejsť len dva z celkového počtu 38 prihlásených robotov.''

Konštruktéri však ešte na poslednú chvíľu odladili posledné chybičky a tak sa do cieľa tejto kategórie napokon dostali ešte ďalší dvaja, jeden z nich splnil časový limit doslova v poslednej sekunde.

,,Roboty mali často nepredvídateľné pohyby a doslova sme tŕpli, aby niektorý z nich nespadol zo súťažného stola a nerozbil sa. V tomto ročníku sme po prvý raz mali v tejto kategórii aj štvornohého kráčajúceho, či lepšie povedaná poskakujúceho robota Žabu, ktorému sa však napokon nedarilo celkom podľa predstáv jeho autora,'' uzatvára svoje skúsenosti Lúčny. Zvíťazil napokon iný robot konštruktéra Žaby, Jozefa Ondrejoviča – Cvrček 2 s časom 33,9 sekundy a vysokým náskokom oproti ostatným súperom. 

Ďalšia tradičná kategória, Myš v bludisku tak trocha stagnuje, pretože sa do nej nehlási veľa nových účastníkov. Zvíťazil robot MissileBot 3 Jána Hudeca, ktorý s týmto robotom zvíťazil už aj v minulosti. O to viac nás teší rastúci záujem o unikátnu kategóriu V sklade kečupov, kde roboty súperia o plechovky s paradajkovým pretlakom.

V bohato obsadenej kategórii sa postupne zvyšuje úroveň konštrukcií, pričom tento rok kládli rozhodcovia obzvlášť veľký dôraz na to, aby sa roboty pohybovali bezpečne a neničili svojim bezhlavým pohybom súperovho robota alebo zariadenie v sklade. V náročných vzájomných zápasoch napokon zvíťazil MART Friday Bot, ktorého konštruktér David Obdržálek pôsobí na MFF UK v Prahe.

Len o dve plechovky menej sa podarilo nazbierať Bulbotovi, ktorého postavili Roman Bujna a Peter Benko, študenti FEI STU. Svojho robota potom prepracovali a s vylepšenou konštrukciou sa potom zúčastnili súťaže Robotický den v Prahe, kde v napínavom finále napokon zvíťazili.

Trvalý záujem návštevníkov púta aj súťaž lietajúcich robotov – dronov. Tento rok boli súťaže spestrené ukážkami lietania profesionálnych súťažiacich na diaľkové ovládanie z pohľadu pilota (tzv. FPV – first person view súťaže). O náročnosti tejto kategórie svedčí aj to, že autonómny let, teda bez akéhokoľvek ľudského zásahu zvládol len jediný dron – KačycaXXL Petra Ťapáka z Ústavu automobilovej mechatroniky FEI STU v Bratislave.

Len po druhý raz sme videli na Istrobote robotov aj behať. V kategórii Šprint robotov, určenej špeciálne pre kráčajúce roboty sme mohli sledovať zápolenie 11 pretekárov. Je to technicky náročná úloha a celú 200 cm dlhú dráhu dokázalo prejť len 5 z nich Zvyšní šiesti nemali celkom vyladený orientačný a rovnovážny systém, takže prešli len časť dráhy. Časom 8,6 s zvíťazil robot Ivonka13 (Roman Holičár a Šimon Iwaniec) z Veľkého Rovného.

Ako vidí túto disciplínu jeden z rozhodcov, doc. Ing. František Duchoň, PhD. z FEI STU v Bratislave? ,,Oproti minulému roku kvalita robotov viditeľne stúpla, mali sme aj viacero súťažiacich a potešilo ma, že roboty boli inteligentnejšie, vybavené aj senzormi, kamerou, skrátka konštruktéri boli inovatívni. Najviac ma zaujala konštrukcia Jiřího Klikara z Chýně, Robosaurus, hoci sa umiestnil len na druhom mieste."

V mimosúťažnej časti podujatia sa návštevníkom predviedli možnosti 3D tlače a ďalších technológií dostupných v tvorivej dielni Fablab, spoločnosť Humusoft ukázala niekoľko príkladov prepojenia softvéru MATLAB/Simulink s reálnymi hardvérovými platformami a firma Elso predviedla svoje špičkové meracie prístroje.

Celé podujatie bolo aj v tomto ročníku podporené sponzormi AVIR, Aerobtec, Elso, Matador Group, ME-Inspection, Microrisc, Photoneo, RLX Components, Sova Digital a Uavonic, ktorí venovali do súťaže ceny pre účastníkov. Hlavným sponzorom aj tento rok bola spoločnosť MathWorks. Na príprave podujatia sa podieľalo aj Národné centrum robotiky pôsobiace na FEI STU v Bratislave.


Výsledky jednotlivých kategórií

Stopár

  1. Robot Cvrček2 (Jozef Ondrejovič) Sklené
  2. Robot LNX mBot (Ivana Kováčová, Radoslav Kováč) Bratislava
  3. Robot Zajo 4B (Matej Kollárik, Marek Kollárik) Stupava

Myš v bludisku

  1. Robot MissileBot 3 (Ján Hudec) Bratislava
  2. Robot LNX Tripijo (Kováč Tomáš, Kováč Radoslav) Bratislava
  3. Robot Bug II (Tomáš Gaňa) Žilina

Sklad kečupov

  1. Robot MART Friday Bot (David Obdržálek) Praha
  2. Robot Bulbot (Roman Bujna, Peter Benko) Topoľčany
  3. Robot 7E2 (Martin Hošek, Lukáš Hošek, Ondrej Škorňák) Partizánske

Lietajúca výzva

  1. Robot KačycaXXXL (Peter Ťapák) Bratislava
  2. Robot Custom needle (Marek Žilinčík) Považská Bystrica
  3. Robot RFX160 (Karol Hudák) Bratislava

Robotí šprint

  1. Robot Ivonka 13 (Roman Holičár, Šimon Iwaniec) Veľké Rovné
  2. Robot Robosaurus 1 (Jiří Klikar) Chýně
  3. Robot thraX - Vorpal Hexapod (Miro Pienčak, Peťo Pienčak) Žilina

Voľná jazda

  1. Robot DRAGON riders (Štefan Čomor, Norbi Széll, Michal Tuchyňa,Roman Višňovský, Barbora Bardoňová) Nové Zámky
  2. Robot Koncept 360 (Michal Lúčny) Banka
  3. Robot ARC (Tomáš Nagy, Peter Remiš) Kysucké Nové Mesto
Zobrazit Galériu

Richard Balogh

Všetky autorove články
súťaž vitaz Slovensko tech technológie vzdelavanie robot stroj

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať