CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

Na čo sa môžete tešiť v novom iOS 13

Tlačové správy
0

Najviac očakávanou zmenou v novom operačnom systéme od Apple je pravdepodobne dark mode. Nájdete ho v ovládacom centre. Zatiaľ má táto novinka efekt len na natívne aplikácie a tapetu, kde sa mení vzhľad zo svetlej na tmavšiu a v aplikáciách sa mení biele pozadie na čierne. Očakáva sa, že vývojári z tretích strán zareagujú a väčšina aplikácií bude podporovať tmavý režim.

Ďalšou zmenou je nastavovanie hlasitosti, ktoré sa presunulo zo stredu obrazovky na okraj, kde nezaberá takú veľkú plochu. Rovnakou zmenou prešiel aj tichý režim, kde sa po aktualizácii na iOS 13 zobrazí namiesto oznámenia v strede obrazovky len malé vyskakovacie okno v hornej časti obrazovky.

Zmien sa dočkal aj Appstore s novou záložkou Arcade, ktorá svojím umiestnením nahradila aktualizácie. Apple týmto krokom reagoval na trend mesačného predplatného, kde ponúka za pravidelný poplatok prístup k najnovším hrám. Položka aktualizácie sa presunula pod ikonu účtu.

Vylepšení sa dočkali aj poznámky a pripomienky, pokračujúce v trende nastavenom v iOS12. Po novom už netreba podržať v ikonu glóbusu na zmenu klávesnice, ale stačí klikať a pri použití anglickej klávesnice sa dá písať ťahaním prstu po klávesnici. Do popredia sa dostávajú vlastné memoji, ktoré sa budú synchronizovať s ostatnými zariadeniami.

Najvýraznejšou zmenou je aplikácia Fotky, ktorá dostala nové funkcie a vzhľad. Po novom bude možné zoomovať v galérii podobne ako to môžete nájsť na konkurenčnom Androide, čo umožňuje rýchlejšie vyhľadávanie medzi fotkami. Najväčšou zmenou je však záložka dni, čo si možno predstaviť ako taký „instagram“ z vašich fotiek, kde sú vybrané tie najlepšie fotky z vašej galérie. Prerobená je tiež karta zdieľania, pretože po novom odporúča, s kým by ste chceli fotky zdieľať.

Zmien sa dočkala aplikácia Hudba. Dostala nový svieži vzhľad a umožňuje karaoke so zakúpeným Apple Music, kde sa automaticky stahujú texty a idú priamo do hudby. Ak nemáte predplatený Apple Music, nezúfajte, texty sa dajú nahrať aj externe, ale tie musíte posúvať sami. V tmavom režime sa prehrávač podfarbí coverom albumu, čo vyzerá výborne.

Aplikácia Videá umožní viacero možností lepšej kontroly nad prehrávaním videa, ktoré sa po novom spúšťa bez zvuku, až po rozšírenie úprav videa, kde už nebude nutné používať aplikácie ako iMovie. Úpravy sú i vo fotografiách, poskytujúc tak oveľa viac možností, než to bolo doteraz, napríklad zrkadlenie predmetov.

Novou funkciou iOS13 je optimalizované nabíjanie batérie pre zvýšenie jej životnosti . Funguje celkom jednoducho: umelá inteligencia sa naučí, kedy vstávate a nabije telefón na 80 %. Zvyšných 20 % nabije až tesne pred tým než vstanete, čo batérii výrazne predĺži životnosť.

Mnoho z vás poteší aj zmena v posúvaní kurzora, v novom systéme sa nezobrazuje lupa, ale kurzor možno okamžite presúvať prstami. Rýchle voľby sa zobrazujú pomocou dvojkliku. iOS 13 prináša aj nové gestá, napríklad posun tromi prstami.

Absolútna novinka bude možnosť pridať najnovšie ovládače od Xbox a Playstation, podporujúce bluetooth, čo zlepší zážitok z hranie hier na mobile.

V novom iOS13 nebude chýbať ani množstvo dizajnových vychytávok, pričom vývojári chceli urobiť systém krajší a jednoduchší pre používateľa.  Momentálne sa iOS13 nachádza vo verejnom beta testovaní, do ktorého sa môže zapojiť na vlastnú zodpovednosť každý .

Zobrazit Galériu

Marek Bellay

Všetky autorove články
iOS system Apple aplikácia funkcie

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať