
Nanočastice môžu priniesť rýchlejší a lacnejší internet
Fyzici z Austrálskej národnej univerzity (ANU) vyvinuli malé priesvitné sklíčka schopné vytvárať dva úplne odlišné obrazy manipuláciou so smerom, ktorým cez ne prechádza svetlo. Keď svetlo prechádza sklíčkom, vidno obraz Austrálie, ale keď sklíčko otočíte a pozriete sa naň znova, uvidíte obraz opery v Sydney. Táto dvojica obrazov je len jeden príklad z množstva možností. Schopnosť vytvoriť dva výrazne odlišné obrazy umožňuje ovládanie smeru, ktorým sa svetlo môže a nemôže pohybovať v nanorozmeroch.
Tento vývoj by mohol otvoriť cestu novým optickým zariadením, ktoré by viedli k rýchlejšiemu, lacnejšiemu a spoľahlivejšiemu internetu. Nová technológia, ktorú austrálski vedci vyvinuli v spolupráci s kolegami z Číny, Nemecka a Singapuru, využíva nanočastice, ktoré sú také malé, že sa ich približne 12 000 zmestí do prierezu ľudského vlasu. Tieto drobné častice sú na sklíčkach usporiadané do jedinečných vzorov.
„Častice riadia tok svetla podobne, ako dopravné značky riadia premávku na rušnej ceste, tým, že manipulujú so smerom, ktorým svetlo môže alebo nemôže putovať,“ povedal vedúci projektu Dr. Sergey Kruk. „Niektoré častice umožňujú svetlu prúdiť len zľava doprava, iné sprava doľava alebo môže byť cesta zablokovaná v oboch smeroch.“
„Pomocou svetla si vymieňame obrovské množstvo informácií. Keď uskutočňujete videohovor, povedzme z Austrálie do Európy, váš hlas a obraz sa premenia na krátke impulzy svetla, ktoré prejdú tisíce kilometrov cez optické vlákno cez kontinenty a oceány,“ povedal Dr. Kruk z Centra nelineárnej fyziky ANU.
Zdroj: phys.org.
Zobrazit Galériu