SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Open source zariadenie na recykláciu plastových fliaš do tlačových vlákien pre 3D tlačiareň

1

Nezisková organizácia na ochranu oceánov Oceana uvádza, že každú minútu sa do svetových oceánov dostanú dve smetiarske autá plastov. Ročne to predstavuje 33 miliárd kilogramov plastov. Americká agentúra pre ochranu životného prostredia (Environmental Protection Agency – EPA) uvádza, že v USA vyprodukovali 35,7 milióna ton plastov, pričom sa recykluje len 8,7 % vyrobených plastov.

PLA alebo kyselina polymliečna je najbežnejší typ plastu používaný pri 3D tlači. Je to veľmi ľahko použiteľný materiál, dobre priľne k tlačovému lôžku a je primerane odolný na mnohé použitia. PLA má niektoré plusy aj z ekologického hľadiska. Namiesto fosílnych palív sa vyrába z obnoviteľných zdrojov, ako je kukurica, maniok, cukrová trstina alebo buničina z cukrovej repy. PLA je takisto biologicky odbúrateľný, hoci toto tvrdenie treba brať s rezervou. Nedá sa dobre kompostovať.

Približne polovica materiálu sa časom rozloží, ale zvyšok môže pretrvať stovky alebo dokonca tisíce rokov. Preto by sa PLA nemala vyhadzovať na skládky, môže sa však spaľovať, pretože nezanecháva žiadne zvyšky ani toxické výpary. Pokiaľ ide o recykláciu, tu vedie PET (polyetyléntereftalát). Podľa EPA sa recyklovalo takmer 30 % všetkého PET. To je veľmi dôležité, pretože PET je materiál, z ktorého sa vyrábajú plastové fľaše a poháre na vodu.

Modifikovaný variant PET, známy ako PETG (polyetyléntereftalát modifikovaný glykolom), je takisto pomerne populárny pri 3D tlači. PETG sa roztaví pri teplote približne 230 °C, naproti tomu PET až pri teplotách bližšie k 280 °C. To je blízko hornej hranice teplotného rozsahu väčšiny hobby extrudérov na 3D tlačiarňach. Vynára sa tu otázka, ako môžeme premeniť plast z fľaše na vodu na vlákno na 3D tlač.

Priemyselný dizajnér Reiten Cheng na to odpovedá open source zariadením nazvaným Polyformer. Myšlienka Polyformera je jednoduchá. Pomocou nožníc odstrihnete dno fľaše na vodu. Vložíte fľašu do zariadenia Polyformer, ktoré ju rozreže na pásiky. Zariadenie zahrieva prúžky a vytláča plastové vlákno. Z použitej fľaše sa stane vlákno pripravené na použitie. Filament sa väčšinou predáva na jednokilogramových cievkach. Reiten Cheng hovorí, že približne 33 fliaš vytvorí kilogramovú cievku filamentu.

Cheng však nie je prvý, kto zostrojil zariadenie na recykláciu PET plastových fliaš na vlákna. Inšpiroval ho Joshua Taylor, ktorý má plány a zoznamy súčiastok pre podobné zariadenie. Taylor prestaval 3D tlačiareň Creality Ender 3 na „jednotku na pultruziu plastových fliaš“ (Plastic Bottle Pultrusion Unit). Je to zaujímavý prístup -- upcyklácia 3D tlačiarne na výrobu zariadenia, ktoré recykluje plastové fľaše na vlákno pre 3D tlačiareň.

Zdroj: zdnet.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Teraz s tym pridu? reakcia na: Open source zariadenie na recykláciu plastových fliaš do tlačových vlákien pre 3D tlačiareň

27.6.2022 19:06
Prave sme zacali flase zalohovat a vracat do predajni. Takze u nas s takymto vynalezom nikto neprerazi. Dovi dopo
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať