Elektronické tetovanie vám môže zachrániť život

Technológie
1

Nové tetovanie nemusí byť len na ozdobu, ale vám môže aj zachrániť život. Aspoň taký je zámer tvorcov nového elektronického tetovania, ktoré dokáže nepretržite merať váš krvný tlak. V článku publikovanom v časopise Nature Nanotechnology tím z Texaskej univerzity v Austine a Texaskej univerzity A&M opisuje zariadenie, ktoré sa pripevní na pokožku zápästia a pohodlne ho možno nosiť až 24 hodín.

Pritom nepretržite monitoruje krvný tlak s vysokou presnosťou, čo môže pomôcť diagnostikovať vznikajúce problémy a informovať o liečbe pacientov so závažnými srdcovými ochoreniami. Podľa spoluautora štúdie Roozbeha Jafariho, profesora biomedicínskeho inžinierstva na Texas A&M, je zariadenie na monitorovanie krvného  tlaku bez manžety oveľa pohodlnejšie a praktickejšie.

Ak chcete získať holistický pohľad na celý kardiovaskulárny systém, nestačí len jedno alebo niekoľko meraní denne a riešenia založené na manžetách sú nepohodlné na nosenie. Iné produkty na monitorovanie srdca, ako sú inteligentné hodinky, nepriliehajú tesne na zápästie, a tak neposkytnú dostatočne presné údaje.

Texaský tím použil grafén na vytvorenie tetovania, ktoré možno aplikovať priamo na tepny človeka na zápästí. Grafén je nielen odolný, ale je to aj najtenší materiál na svete. Preto je ideálny na použitie v elektronickom tetovaní, pretože nositeľ ho na koži ani necíti. Aplikuje sa presne ako dočasné tetovanie. Na miesto na zápästí sa položí kúsok papiera, ktorý sa potom potrie malým množstvom vody. Po niekoľkých sekundách sa papier odstráni a máte nové elegantné kyberpunkové tetovanie.

To však na meranie srdcového tepu ešte nestačí. Obvody treba pripojiť k pokožke, aby sa získali informácie o krvnom tlaku. Tetovanie je rozhranie, ktoré poskytuje spoľahlivé a dlhodobé spojenie s pokožkou. Obvody vedú do malej škatuľky s elektronikou, ktorá prenáša informácie do počítača využívajúceho strojové učenie na spracovanie biometrických údajov.

Celý systém funguje tak, že do kože ramena nositeľa posiela elektrický prúd, ktorý umožňuje rozpoznať zmeny v objeme tepien v ramene, t. j. zmeny krvného tlaku. Zatiaľ ide len o prototyp. Tím dúfa, že systém ešte zdokonalí, aby sa dal prispôsobiť inteligentným hodinkám, čo im umožní oveľa presnejšie merania krvného tlaku.

Elektronické tetovanie by mohlo položiť základy komerčného monitora krvného tlaku bez manžety, ktorý pacientom umožní detegovať a posielať dôležité biometrické údaje svojim lekárom bez toho, aby museli byť pripútaní k ťažkopádnemu stroju. Monitorované údaje by mohli zahŕňať aj svalové kontrakcie, hydratáciu, zmeny zloženia tkaniva alebo dokonca dýchanie.

Zdroj: thedailybeast.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

a to sa dá ľahko zoskenovať zo satelitu, takže majú každého zdravotný záznam na tácičke :) reakcia na: Elektronické tetovanie vám môže zachrániť život

28.6.2022 19:06
Veď ťa oskenujú satelitom a si v systéme tiež :)
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať