ANTIK_2024 ANTIK_2024 ANTIK_2024

Našli riešenie na opätovné zmrazenie Arktídy

2

Vlani zažila Arktída svoj najteplejší rok v histórii. Vedci teraz hľadajú spôsoby, ako zastaviť topenie arktického ľadu. Chcú upraviť lokálnu klímu tak, aby zachránili tento región pred globálnym otepľovaním. Pracujú napríklad na projektoch ochladzovania oblasti odrážaním slnečného svetla pomocou reflexných sklenených guľôčok rozptýlených po snehu. Iný experiment zahŕňa čerpanie vody na povrch, aby sa vytvorila ochranná vrstva ľadu nad arktickým snehom.

Holandský startup Arctic Reflections plánujú pumpovať morskú vodu do špecifických oblastí Severného ľadového oceánu, aby v zime zahusťovala ľad. Cieľom je obnoviť arktický ľad ako tepelný štít. Podľa generálneho riaditeľa Arctic Reflections Fongera Ypmu bol ich nápad inšpirovaný holandskou metódou vytvárania ľadových plôch pre korčuliarske maratóny.

Takáto vrstva by mohla pomôcť zachovať arktický ľad dlhšie, kým iné technológie nedokážu znížiť globálne emisie uhlíka. Efektívnosť tejto metódy sa však ešte len ukáže. Aj keď to funguje, ide v podstate len o dočasnú nápravu, kým svet hľadá širšie environmentálne riešenia. Spoločnosť vyvíja novú koncepciu, ktorá využíva špecifické lokality v okolí Severného ľadového oceánu na výrobu ľadu. Tento ľad sa potom prepravuje do arktických vôd prostredníctvom existujúcich oceánskych prúdov.

Predpokladá sa, že vďaka tomuto efektívnejšiemu procesu distribúcie ľadu a s použitím väčších čerpadiel by sa počet inštalovaných čerpadlových zariadení potrebných na zabránenie topeniu 100 000 km2 ľadu v lete mohol znížiť na 100 až 1000, čo je v kontraste s miliónmi inštalácií, ktoré navrhuje S. J. Desch vo svojej práci Manažment arktického ľadu z roku 2016.

Zníženie objemu arktického morského ľadu v dôsledku globálneho otepľovania dosiahlo za posledné štyri desaťročia už 75 percent. Dokonca aj v najoptimistickejších scenároch znižovania emisií uhlíka sa predpokladá, že v Severnom ľadovom oceáne budú pravdepodobne letá bez ľadu už v 30. rokoch tohto storočia. 

Zdroj: greekreporter.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Logika reakcia na: Našli riešenie na opätovné zmrazenie Arktídy

18.6.2024 09:06
Logika hovorí, že takéto riešenie je rovnaká hlúposť, ako keby si chcel niekto v lete spraviť v kuchyni chladnejšie tak, že otvorí chladničku dokorán.
Reagovať

kLackova a kHubinskeho sprostost reakcia na: Našli riešenie na opätovné zmrazenie Arktídy

17.6.2024 18:06
kLackova a kHubinskeho sprostost
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať