SAMSUNG_072024 Advertisement SAMSUNG_072024 Advertisement SAMSUNG_072024 Advertisement

Poisťovne zbierajú údaje o rizikových vodičoch pomocou telefónnych aplikácií

Bezpečnosť
0

Podľa správy The New York Times aplikácie pre smartfóny ako Life360, MyRadar a Gas Buddy zhromažďujú údaje o jazde od používateľov a predávajú ich poisťovniam. Tieto údaje sa používajú na výpočet „skóre jazdy“, ktoré zohľadňuje rizikové správanie za volantom, ako je nepozorné šoférovanie a prekračovanie rýchlosti.

Life360 používajú rodičia na sledovanie polohy svojich detí, Gas Buddy pomáha vodičom nájsť čerpacie stanice, ktoré ponúkajú najlacnejšie palivo, a MyRadar sleduje búrky a nepriaznivé počasie. Všetky tieto aplikácie majú voliteľné funkcie analýzy jazdy, ktoré sa spoliehajú na senzory a údaje o pohybe prenášané zo smartfónov. Arity podľa hovorcu spoločnosti zhromažďuje a predáva tieto údaje poisťovniam so súhlasom používateľa.

Súhlas so zdieľaním údajov je však napísaný malým sivým písmom a používatelia nie sú dostatočne informovaní o tom, čo spoločnosť Arity naozaj robí. Aplikácia Gas Buddy ponúka používateľom informácie o spotrebe paliva, ktoré poskytuje spoločnosť Arity. 

Life360 zhromažďuje údaje o geolokácii vodičov a údaje zo senzorov mobilných zariadení a potom ich zdieľa s Arity. Používatelia však môžu odmietnuť zdieľanie svojich osobných údajov. Hovorca Life360 poprel, že by sa poskytovali osobné údaje o jazde bez výslovného súhlasu. Pri stanovovaní cien poistenia auta sa zohľadňujú rôzne faktory, ako napríklad úverová história, pohlavie, vek a lokalita.

Ľuďom so zlou úverovou históriou sa môže účtovať vyššia cena za poistenie auta bez ohľadu na ich záznamy o jazde. Zástupca spoločnosti Arity uviedol, že ak chcú zákazníci používať personalizované ceny poistenia auta, musia jasne a výslovne súhlasiť s tým, aby Arity vytvorila a odoslala súhrn ich údajov o jazde, pričom zákazníci môžu požiadať o kópiu tohto výkazu, keď sa prihlásia na zdieľanie svojich jazdných údajov na účely personalizovanej ponuky poistenia.

Zdroj: nypost.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať