
Našli spôsob ako vypestovať novú 3D kožu, ktorá nahradí poškodenú alebo starú
Hoci bioinžinierstvo kože je veľkým prísľubom pre ľudí, ktorí utrpeli popáleniny, umelá koža sa doteraz vyrábala iba v podobe plochých plátov. Teraz však vedci vymysleli spôsob jeho pestovania v 3D formách, ktoré by sa dali nasunúť na telo ako kus oblečenia. Aj keď ploché vrstvy vypestovanej kože môžu fungovať dobre pri nasadení na relatívne hladké časti tela, nie sú veľmi vhodné na zložitejšie oblasti, ako sú ruky. V takýchto prípadoch sa zvyčajne musí spojiť viacero listov, aby sa pokryli všetky zákutia, čo je prácny a časovo náročný proces.
Tím z Kolumbijskej univerzity pod vedením profesora Hasana Erbila Abaciho sa rozhodol vyvinúť prispôsobivejšiu alternatívu. Celé sa to začína 3D skenovaním časti tela, ktorá vyžaduje kožný štep. Tento sken sa používa na 3D tlač dutého, priepustného modelu dielu v životnej veľkosti. Potom je vonkajšia strana modelu naočkovaná kožnými fibroblastovými bunkami (ktoré vytvárajú kožné spojivové tkanivo), kolagénom (ktorý poskytuje pokožke jej štruktúru) a keratinocytovými bunkami (ktoré tvoria vonkajšiu vrstvu kože). Vnútro modelu je pokryté kultivačným médiom, ktoré vyživuje bunky umiestnené na vonkajšej strane.
Keď tieto bunky vyrastú do skutočnej kože, táto koža sa odstráni z modelu v jednom trojrozmernom kuse, pretiahne sa cez skutočnú časť tela, pre ktorú bola vyrobená, a prišije sa na miesto. Pestovanie kože týmto spôsobom trvá zhruba tri týždne, čo je približne rovnaký čas, aký by zabralo vypestovanie tradičných plochých listov. V laboratórnych testoch boli 3D štepy vyrobené z buniek ľudskej kože úspešne aplikované na zadné nohy myší. Operácia trvala len asi 10 minút a štepy boli úplne integrované do okolitej kože myši za štyri týždne.
Okrem toho sa zistilo, že jednodielne štepy sú mechanicky pevnejšie, ako keby boli vyrobené z viacerých zošitých listov. Samozrejme, pred pokusmi na ľuďoch treba vykonať oveľa viac výskumov. Napriek tomu možno dúfať, že pacienti môžu nakoniec dostať takéto štepy vypestované z ich vlastných buniek. Táto technológia by mohla poskytnúť lepšiu alternatívu k transplantáciám tváre, pri ktorých sa v súčasnosti využíva tkanivo z mŕtvych tiel. Výskum bol publikovaný v časopise Science Advances.
Zdroj: newatlas.com.
Zobrazit Galériu