S_Flip6 Advertisement S_Flip6 Advertisement S_Flip6 Advertisement

Nositeľné zariadenie potláča bolesť a depresiu už za 40 minút

0

Ultrazvukové zariadenie namontovateľné na hlavu, známe ako Diadem, vytvorili výskumníci z University of Utah. Hoci názov sa vzťahuje na čelenku zdobenú drahokamami, ktorú nosia panovníci, v skutočnosti vyzerá ako páska podobná slúchadlám. Funguje prostredníctvom techniky známej ako neuromodulácia, pri ktorej sa do cielených oblastí mozgu vysielajú lúče ultrazvukových frekvencií.

V tomto prípade sa zariadenie použilo so zameraním na prednú cingulárnu kôru, oblasť známu okrem iného vnímaním bolesti a spracovaním emócií. V prvej štúdii zameranej na bolesť absolvovalo 20 ľudí trpiacich chronickou bolesťou dve sedenia s Diademom po tom, čo podstúpili funkčné vyšetrenie magnetickou rezonanciou, aby sa presne identifikovali oblasti v ich mozgu zodpovedné za signalizáciu bolesti. Keď sa štúdia skončila, 60 % pacientov pocítilo zníženie bolesti aspoň o 33 % bezprostredne po liečbe.

Samsung Fold6 Advertisement

V inej štúdii bolo 14 pacientov s klinickou depresiou liečených pomocou MRI a procedúry s Diademom a 10 z nich hlásilo remisiu o týždeň neskôr už po jednom sedení so zariadením. Stimulácia oblastí mozgu na zlepšenie množstva symptómov je stratégia, ktorá naberá na sile, no mnohé techniky vyžadujú implantáciu nejakého druhu zariadenia alebo elektród priamo do mozgu, ako je napríklad zariadenie Neuralink.

Neinvazívny prístup Diademu sa však líši spôsobom, ako zariadenie manipuluje s lebkou. Keďže naše lebky sú v priemere hrubé asi štvrť centimetra, môže byť ťažké nasmerovať signály tam, kam je to žiaduce, pretože všetky kosti jednoducho menia ich trajektóriu. Diadem sa dá nastaviť tak, aby zohľadňoval tento efekt rozptylu do takej miery, že sa dokáže zamerať na veľmi presné oblasti mozgu.

Prístupy založené na ultrazvuku môžu dosiahnuť presnosť na milimetrovej úrovni. Rovnakým spôsobom, ako možno zaostriť svetlo cez zväčšovacie sklo, dajú sa sústrediť zvukové vlny do malého objemu. Teraz sa tím pripravuje na tretiu fázu klinických testov. Ak všetko pôjde dobre, zariadenie dostane povolenie od amerického Úradu pre potraviny a liečivá, aby bolo dostupné ako možnosť liečby širokej verejnosti. Štúdia bola publikovaná v časopise Pain.

Zdroj: newatlas.com.

Zdroj Foto: University of Utah, depositphotos.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať