Nová generácia 3D mikroskopov umožňuje skúmať živé tkanivo v reálnom čase

0

Pri pozorovaní živých buniek mikroskopom sa vzorka zvyčajne pritlačí na sklíčko. Nevýhodou je, že to obmedzuje správanie buniek a vytvárajú sa len dvojrozmerné obrázky. Výskumníci z nórskej Arktickej univerzity v Tromsø a Severonórskej univerzitnej nemocnice teraz vyvinuli niečo, čo označujú ako mikroskop novej generácie. Nová technológia dokáže snímať oveľa väčšie vzorky ako doteraz, pričom pracuje v prirodzenejšom prostredí.

Technológia poskytuje 3D snímky, na ktorých môžu výskumníci študovať najmenšie detaily z viacerých uhlov, roztriedené do rôznych vrstiev, pričom všetky vrstvy sú zaostrené. 3D mikroskopy už existujú, ale pracujú pomaly a poskytujú horšie výsledky. Často nezvládnu viac ako 1-5 záberov za minútu a nie sú veľmi praktické, ak chcete skúmať niečo, čo sa hýbe. Nová technológia zvládne približne 100 snímok za sekundu a vedci veria, že toto číslo sa dá ešte zvýšiť.

Ide o takzvaný multifokálny mikroskop, ktorý poskytuje úplne jasné snímky, roztriedené do rôznych vrstiev, na ktorých možno študovať bunky zo všetkých uhlov. Tím pod vedením výskumníka Floriana Ströhla z Arktickej univerzity demonštroval prototyp. Pri vývoji tejto technológie spolupracovali s výskumníkmi a lekármi zo Severonórskej univerzitnej nemocnice, ktorí pracujú na pochopení rôznych ochorení srdca a vývoji lepších metód ich liečby.

Štúdium živého ľudského srdca je náročné z technických a v neposlednom rade aj z etických dôvodov. Preto výskumníci použili kmeňové bunky, ktoré sú manipulované tak, aby napodobňovali srdcové bunky. Takto môžu vypestovať organické tkanivo, ktoré sa správa ako ľudské srdce, a môžu toto tkanivo študovať a testovať, aby lepšie pochopili, čo sa v ňom deje. 

Toto tkanivo je takmer ako malá hrudka živého mäsa, veľká asi 1 cm. To vytvára veľmi náročnú testovaciu situáciu, keďže srdcové bunky bijú a sú v neustálom pohybe, navyše vzorka je príliš veľká na to, aby sa dala skúmať tradičnými mikroskopmi. Nový mikroskop to však zvláda dobre. Komerčné mikroskopy musia byť použiteľné pre všetky možné druhy vzoriek, zatiaľ čo mikroskop, ktorý vyvinul Ströhl, je viac prispôsobený konkrétnej úlohe.

Je veľmi citlivý na svetlo a dokáže zobraziť vzorku v rôznych ohniskách. A deje sa to tak rýchlo, že to prakticky možno vidieť v reálnom čase. Doterajšie testy ukazujú, že prototyp funguje dobre, a vedci veria, že tento typ mikroskopu sa časom bude môcť použiť na všetky typy vzoriek, kde sa skúmajú živé veci, ktoré sa pohybujú. Výskumníci v súčasnosti pracujú na vytvorení zlepšenej verzie, ktorá sa ľahšie používa, takže mikroskop môže obsluhovať a používať viac ľudí. 

Zdroj: thebrighterside.news.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať