Vertikálne high-tech lesné mesto, v ktorom je viac stromov a kríkov ako ľudí

Technológie
0

Smog a znečistenie sú obrovské problémy v mestských oblastiach, ale taliansky architekt bojuje proti nim novým projektom v husto obývanom čínskom meste. Mestský komplex Easyhome Huanggang Vertical Forest bol nedávno postavený v meste Chuang-kang, kde žije viac ako 1,2 milióna ľudí, pričom v tomto komplexe sa ich môže ubytovať približne 500.

Autor projektu, taliansky architekt Stefano Boeri, vysvetlil: „Obyvatelia obytných veží majú možnosť zažiť mestský priestor z inej perspektívy a zároveň si naplno užívať komfort obklopenia prírodou.“ Celý komplex sa skladá z piatich veží – dve z nich obsahujú obytné priestory – a zaberá plochu o niečo viac ako 4,5 hektára.

V obytných budovách sa nachádza 404 stromov, 4620 kríkov a 2409 štvorcových metrov menších rastlín, ako sú viacročné trávy a popínavé rastliny. Napospol ide o pôvodné druhy, čo znamená, že sú dobre prispôsobené podnebiu a nespôsobujú problémy v miestnych ekosystémoch ako invázne druhy.

Odborníci predpokladajú, že vertikálny les vďaka svojej bujnej zeleni pohltí ročne až 22 ton znečistenia oxidom uhličitým a na oplátku vyprodukuje približne 11 ton kyslíka. Niektorí nájomníci sa už nasťahovali do 209 bytov komplexu. Boeri pracuje na podobnom projekte aj v čínskom Liou-čou, jednom z najsmogovejších miest na svete. Tento projekt je oveľa väčší a plánuje sa v ňom ubytovanie až pre 30 000 ľudí a bude zahŕňať viac ako 1 milión rastlín.

Zdroj: thecooldown.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať