Robotov naučili plávať motýlika na spôsob manty

Technológie
0

Pre vedcov, ktorí vyvíjajú plávajúce mäkké roboty, je pohyb živočíchov v oceáne bohatým zdrojom inšpirácie. Ich najnovší výtvor má za vzor mantu, rybu, pre ktorú je typický pohyb pripomínajúci let vtáka. Navyše robot výskumníkov zo Štátnej univerzity v Severnej Karolíne sa pohybuje vo vode bezkonkurenčnou rýchlosťou. Doteraz plávajúce mäkké roboty neboli schopné plávať rýchlejšie ako jedna dĺžka tela za sekundu, ale morské živočíchy, ako sú manty, dokážu plávať oveľa rýchlejšie a oveľa efektívnejšie.

Vedci chceli využiť biomechaniku týchto zvierat, aby zistili, či tak môžu vyvinúť rýchlejšie a energeticky účinnejšie mäkké roboty. Ich prototypy fungujú mimoriadne dobre. Už predtým tu boli mäkké roboty modelované podľa manty. Niektoré používali mávacie mechanizmy na napodobnenie ich účinného pohonu, iné sa spoliehali na pasívne systémy s pružnými plutvami.

Tím zo Štátnej univerzity v Severnej Karolíne zostrojil dve verzie svojho robota, pričom obe sú navrhnuté s mäkkým silikónovým telom, ktoré sa dá nafúknuť a vyfúknuť pomocou spínača. Krídla pripevnené k nafukovaciemu telu sa prepínajú medzi dvoma stabilnými stavmi spôsobom, ktorý vedci prirovnávajú k tomu, ako sa spona do vlasov pri použití dostatočnej energie zapína a vypína.

Keď sa telo nafukuje a vyfukuje, krídla sa pohybujú sem a tam, aby vytvárali pohon, čo je podľa výskumníkov podobné tomu, ako sa pohybujú ruky človeka pri plávaní štýlom motýlika. Rýchlejšia verzia „motýlikového robota“ využíva mäkké telo ako jedinú pohonnú jednotku, ktorá ovláda obe krídla naraz na dosiahnutie maximálnej rýchlosti. To mu umožňuje pohybovať sa priemernou rýchlosťou 3,74 dĺžky tela za sekundu, čo je podľa tímu približne štyrikrát rýchlejšie, ako boli doteraz schopné mäkké plávajúce roboty.

Druhý robot, skonštruovaný so zameraním na manévrovateľnosť, využíva dve pohonné jednotky na ovládanie oboch krídel, čo mu umožňuje robiť ostré zákruty. Táto obratnejšia verzia je schopná prekonať za sekundu vzdialenosť 1,7 dĺžky tela. Súčasné prototypy sú upevnené tenkými hadicami, ktoré sa používajú na pumpovanie vzduchu do centrálnych telies. Momentálne výskumníci pracujú na vývoji nepripútanej, autonómnej verzie. Výskum bol publikovaný v časopise Science Advances.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať