SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement

Nová generácia superkondenzátorov umožní zelenšiu elektrifikáciu dopravy

Technológie
0

Vedci z Imperial College London a University College London vyrobili lacnejší, udržateľnejší a energeticky výdatnejší materiál na elektródy superkondenzátorov, ktorý by mohol pripraviť cestu pre širší prienik tejto vysokovýkonnej technológie rýchleho nabíjania elektromobilov. V štúdii publikovanej v časopise Advanced Science použil tím lignín, biologický vedľajší produkt papierenského priemyslu, na vytvorenie samostatne stojacich elektród so zvýšenou kapacitou na ukladanie energie.

Použitím lignínu namiesto drahého uhlíka tím vytvoril voľne stojacu štruktúru, ktorá je ľahšia a menšia ako súčasné modely, bez toho, aby bola ohrozená kapacita akumulácie energie. Takéto superkondenzátory sú ideálne na použitie v elektrických vozidlách jazdiacich na krátke vzdialenosti, ako sú autobusy, taxíky a električky. Môžu sa nabíjať v čase, keď cestujúci nastupujú a vystupujú. Vytvorenie udržateľných multifunkčných materiálov z odpadovej biomasy môže v budúcnosti eliminovať našu závislosť od kritických materiálov, ako je lítium.

SWAN_042021

Inovatívna technika vyvinutá tímom využíva elektrostaticky zvlákňované lignínové nanovláknové podložky, ktoré sa stlačia do hustej štruktúry. To im umožnilo prispôsobiť vnútornú štruktúru elektródy znížením množstva mikrometrových pórov, ktoré neprispievajú k ukladaniu energie, pri súčasnom zachovaní pórovitosti jednotlivých vlákien, ktoré akumulujú elektrický náboj. Mohli tak urobiť vďaka pokročilému zobrazovaniu podobnému röntgenu, umožňujúcemu prezeranie vnútorných mikroštruktúr v troch rozmeroch.

Výskumný tím sa teraz snaží zaistiť komerčnú životaschopnosť tejto technológie. Vyvíja nový superkondenzátor s nekorozívnym a nákladovo efektívnejším elektrolytom, ktorý by sa dal implementovať do komerčných zariadení.

Zdroj: phys.org.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať