ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement

Maker: Elektrický lietajúci taxík do mesta

Technológie
1

Spoločnosť Archer Aviation so sídlom v Santa Clare predstavila nové elektrické lietadlo, ktoré má tvoriť základ budúcej flotily leteckých taxíkov, ktoré odľahčia cestnú premávku v mestách. Ide o 12-rotorový hybrid lietadla a vrtuľníka s hmotnosťou 1508 kg. Má dve krídla so šiestimi rotormi, z ktorých každý vyčnieva z trupu vajcovitého tvaru. Vďaka 75 kWh batérii bude mať dolet okolo 100 km a maximálnu rýchlosť 240 km/h.

Rozpätie krídel je 12 m, a keď bude letieť vo výške 600 m, bude podľa spoločnosti „stokrát tichšie ako vrtuľník a bude generovať iba 45 decibelov hluku“. Typ lietadla, ktoré Archer vyvíja, sa zvyčajne nazýva „lietajúce auto“, hoci málo pripomína skutočné autá. Je určené na krátke lety v rámci mesta alebo regiónu pre hŕstku cestujúcich. Naklápacie rotory umožňujú, vzlietlo a pristávalo vertikálne (eVTOL) ako vrtuľník a potom prešlo na priamy let ako lietadlo.

Maker je demonštračné lietadlo pre dvoch cestujúcich v plnej veľkosti. Má slúžiť ako testovacie zariadenie na certifikáciu. Archer však neuviedol, kedy očakáva získanie certifikácie na testovacie lety. Konečným cieľom startupu je zostrojenie päťmiestneho lietadla na komerčnú prevádzku, ktorá by sa mala spustiť v roku 2024. Startup už má objednávku od spoločnosti United Airlines v hodnote 1 miliardy dolárov na 200 lietadiel eVTOL s možnosťou nákupu ďalších 100 kusov za 500 miliónov dolárov.

Zdroj: theverge.com.

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

taxik do mesta reakcia na: Maker: Elektrický lietajúci taxík do mesta

16.6.2021 08:06
s tymi rozmermi a konstrukciou to veru nikdy nebude taxik do mesta :D
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať