SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Nová nanotechnológia skombinovaná s UI výrazne zrýchli a zlacní analýzu DNA

Výskum a vývoj
0

Pri vývoji nových vakcín a iných farmaceutických produktov treba bežne skenovať tisíce súvisiacich kandidátskych molekúl. Nová technika, ktorá to umožňuje v nanoúrovni, viac ako miliónkrát urýchľuje vývoj a minimalizuje spotrebu materiálov a energie. Práca bola publikovaná v časopise Nature Chemistry. Na ploche menšej ako špendlíková hlavička možno syntetizovať a analyzovať viac ako 40 000 molekúl. Metóda vyvinutá v Dánsku sľubuje drastické zníženie množstva materiálu, energie a ekonomických nákladov. Funguje tak, že sa ako nanokontajnery používajú bubliny podobné mydlovým.

Pomocou DNA nanotechnológie možno v nádobách zmiešať viacero zložiek. Prelomový objav integruje prvky z pomerne vzdialených disciplín: syntetickej biochémie, nanotechnológie, syntézy DNA, kombinačnej chémie a strojového učenia, ktoré je disciplínou umelej inteligencie. Žiadny z prvkov v riešení nie je úplne nový, ale ešte nikdy neboli takto skombinované. Metóda poskytuje výsledky už do siedmich minút.

Medzi prvými, ktorí by si túto metódu osvojili, by mohli byť priemyselné aj akademické skupiny zaoberajúce sa syntézou dlhých molekúl. Rovnako to platí pre ligandy relevantné pre farmaceutický vývoj. Príkladmi môžu byť reťazce RNA pre dôležitý biotechnologický nástroj CRISPR alebo alternatíva na skríning, detekciu a syntézu RNA pre budúce pandemické vakcíny.

Zdroj: phys.org.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať