Nová prietoková batéria ponúka lacné riešenie na dlhodobé skladovanie energie

1

Holandský startup Aquabattery sa špecializuje na technológiu prietokových batérií využívajúce chemickú reakciu, ku ktorej dochádza, keď sa spolu dajú do pohybu dve kvapaliny oddelené len tenkou membránou. Hoci z času na čas sa hovorilo o elektrickom aute s prietokovou batériou, hlavná pozornosť sa sústreďuje na stacionárne, dlhodobé systémy skladovania energie, ktoré by mohli znížiť potrebu budovania nových plynových elektrární, možno ich aj úplne odstrániť.

Prietokové batérie majú niekoľko výhod oproti bežným lítiovo-iónovým batériovým poliam na stacionárne skladovanie energie. Môžu sa pri nich použiť netoxické, nehorľavé, hojne sa vyskytujúce materiály, čo znižuje výrobné náklady. Takisto sa relatívne ľahko zväčšujú alebo zmenšujú nastavením veľkosti zásobníkov.

Spoločnosť Aquabattery opisuje svoju technológiu ako „acidobázickú prietokovú batériu založenú na reverzibilnej disociácii vody“. „Batéria uchováva elektrinu vo forme chemickej energie v kyslých, zásaditých a slaných roztokoch, ktoré sa uchovávajú v samostatných nádržiach,“ vysvetľuje spoločnosť. „Čerpadlá cirkulujú tieto tekutiny cez energetický zásobník s elektródami oddelenými membránami. Membrány umožňujú výmenu iónov medzi elektrolytmi na výrobu elektriny.“

Výkon závisí od plochy povrchu elektród, zatiaľ čo doba skladovania je závislá od objemu elektrolytu. Vďaka tomu sú prietokové batérie ľahko prispôsobiteľné a vhodné pre aplikácie s dlhou životnosťou a nasadenie v širokom rozsahu. Popredná nórska energetická firma Statkraft hľadá riešenia dlhodobého skladovania energie, ktoré zodpovedajú potrebám európskeho trhu s energiou. Typické Li-ion polia majú výdrž 4 až 6 hodín. Prietokové batérie a iné nové dlhodobé technológie poskytujú 8 hodín a viac, aj niekoľko dní a týždňov.

Statkraft sa už zapísal v odvetví dlhodobého skladovania energie prostredníctvom svojej práce v oblasti vodnej energie. Vodná energia je však obmedzená geografickými podmienkami a dostupnosťou vody. Prietokové batérie by spoločnosti poskytli oveľa širší rozsah možností skladovania, navyše by sa dalo vyhnúť súvisiacej infraštruktúre a geoinžinierstvu, ktoré si vyžadujú nové hydroenergetické systémy.

Lítiovo-iónové batérie sú dobrým riešením na krátkodobé vyvažovanie v sieti v rozsahu niekoľkých sekúnd až hodiny. Akumulátory sú schopné dodať veľké množstvo energie v krátkom čase, a preto sú veľmi účinné pri riešení krátkodobých výkyvov v napájaní. Používanie konvenčných batérií je vhodné v regiónoch, kde je dostupnosť veternej alebo solárnej energie pomerne konzistentná. V Európe je však počasie premenlivejšie. Preto európsky trh potrebuje predovšetkým dlhodobú flexibilitu v priebehu dní a týždňov.

Zdroj: cleantechnica.com.
 

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Magmagenius reakcia na: Nová prietoková batéria ponúka lacné riešenie na dlhodobé skladovanie energie

7.1.2024 08:01
Ani som to necital,no v telke cosik o tom davali. Je kopec moznosti ako mat elektrinu,vzdy je to drahe ako svina, a kedze su dve aktualnevojny , mozno sa prida dalsia pri pchaj vani ,staty minaju elektrinu na vyrobu lestenych rur luetajucich z vacsich rur,aby na mieste dopadu sa rozfrcjali a narobili zbytocnu galibu ,ktora pozere este vicemene elektriny.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať