ACER_JUN23 ACER_JUN23 ACER_JUN23

Nová technológia Tesly umožní znížiť výrobné náklady až o 50 %

0

Na nedávnej prezentácii odhalil viceprezident spoločnosti Lars Moravy novú zaujímavú výrobnú techniku, ktorá zvyšuje produkciu na montážnej linke. Problém s tradičnou výrobou na montážnej linke je v tom, že po zložení karosérie sa do nej a okolo nej zmestí len určitý počet ľudí, aby namontovali komponenty, čo všetko spomaľuje. Okrem toho sa plytvá veľa času a energie, keďže 5-metrové vozidlo sa musí presúvať z jedného stanovišťa na druhé.  Tesla teda pracuje na tejto „rozbalenej“ (unboxed) metóde. V podstate ide o rozloženie auta na podzostavy, z ktorých každú zostaví vlastný tím samostatne a dokonca ju aj nalakuje.

Tieto podzostavy sa potom spoja na úplnom konci. Rozdelením auta na podzostavy sa získa priestor na zostavenie viac karosérií naraz. Moravy hovorí, že tento „rozbalený“ spôsob výroby auta môže znížiť náklady „až o 50 %“ a umožniť výrobu vozidiel v továrňach, ktoré sú o 40 % menšie. Jednou z kľúčových výhod prístupu "unboxed" je, že umožňuje väčšiu flexibilitu výrobného procesu. Tradičná výroba automobilov zahŕňa vysoko lineárny proces, v ktorom každý krok nadväzuje na predchádzajúci, čo vedie k úzkym miestam a problémom s kontrolou kvality. V prípade rozbaleného prístupu sa však na rôznych častiach vozidla môže pracovať súčasne, čo umožňuje väčšiu flexibilitu výrobného procesu. 

Ak je napríklad k dispozícii nová a lepšia technológia batérie, Tesla môže jednoducho vymeniť komponent batérie bez toho, aby musela prekonfigurovať celú montážnu linku.  Každý komponent sa totiž vyrába samostatne a dá sa jednoducho vymeniť alebo upraviť bez toho, aby sa narušil celý systém. Ďalšou výhodou odpojeného prístupu je, že umožňuje väčšiu automatizáciu výrobného procesu. Pri tradičnej výrobe automobilov mnohé úlohy stále vykonávajú ľudskí pracovníci, ktorí môžu byť náchylní na chyby a únavu.

Predplatné NEXTECH 2023

Tým, že spoločnosť Tesla vyrába každý komponent samostatne, môže automatizovať väčšiu časť výrobného procesu, čo vedie k rýchlejšej výrobe a nižším nákladom. Nový prístup umožnil spoločnosti Tesla znížiť aj výrobné náklady. Podľa správy agentúry Bloomberg majú výrobné náklady spoločnosti Model 3 hodnotu približne 18 000 USD na vozidlo, pričom priemer v odvetví je približne 25 000 USD na vozidlo. 

Okrem toho má unboxed prístup potenciál znížiť veľkosť tovární spoločnosti Tesla až o 40 %. Každý komponent sa totiž môže vyrábať samostatne a potom prepravovať do oblasti konečnej montáže, čím sa znižuje potreba veľkej centralizovanej výrobnej linky. Menšia veľkosť továrne by mohla spoločnosti Tesla pomôcť znížiť režijné náklady a zefektívniť výrobný proces. Tu je celá 5-minútová prezentácia, ktorú sa oplatí pozrieť.

Zdroj: core77.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať