ACER_JUN23 ACER_JUN23 ACER_JUN23

Nová technológia batérií by mohla spôsobiť revolúciu v nabíjaní áut aj telefónov

Technológie
2

Nanotechnológia vyvinutá tímom z Queenslandskej univerzity viac ako zdvojnásobuje životnosť veľmi žiadaných vysokonapäťových Li-ion batérií, ktoré dosahujú vyššiu hustotu energie, no vydržia len niekoľko stoviek nabíjacích cyklov. Batéria, ktorú demonštrovali, zostáva stabilná počas viac ako 1000 cyklov nabíjania/vybíjania. Korózia v tej či onej forme je dôvodom, že batérie časom degradujú. Preto výskumníci navrhli jedinečnú tenkú funkčnú vrstvu s hrúbkou atómu, aplikovanú na povrch vysokonapäťovej katódy, ktorá je zdrojom iónov lítia.

Tento minimálny ochranný povlak otvára cestu k nasadeniu týchto vysokonapäťových materiálov pre novú generáciu vysokoenergetických batérií. Nový postup zvýši životnosť batérií v mnohých zariadeniach – od smartfónov a notebookov až po elektrické náradie a elektrické vozidlá. Vývoj lítiovo-iónových batérií s nižšou cenou, vyššou hustotou energie a dlhšou životnosťou je životne dôležitý.

Výrobcovia elektrických vozidiel sú pod obrovským tlakom, aby našli spôsob, ako zvýšiť výrobu batérií, keďže predaje elektromobilov prudko rastú. Automobilky zápasia aj s rastúcou cenou niklu, ktorý je súčasťou lítiových batérií, ako aj s nedostatkom dielov v dôsledku vojny na Ukrajine a pandémie covidu. Očakáva sa, že celosvetový dopyt po nikle používanom v batériách v tomto roku vzrastie o viac ako 20 percent v dôsledku zvyšujúcej sa výroby elektromobilov.

Spoločnosť Sumitomo Metal, ktorá dodáva katódové materiály pre lítiovo-iónové batérie Panasonic používané v elektromobiloch Tesla, uviedla, že dopyt po nikle používanom v nabíjacích batériách sa v roku 2022 vyšplhá na viac ako 410 000 ton, zatiaľ čo  v roku 2021 bol na úrovni 330 000 ton. Vyššie ceny niklu však môžu z dlhodobého hľadiska narušiť dopyt, keďže spoločnosti budú pracovať na technológiách využívajúcich menšie množstvo niklu alebo na vývoji batérií bez obsahu niklu.

Zdroj: express.co.uk.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Uz zasa reakcia na: Nová technológia batérií by mohla spôsobiť revolúciu v nabíjaní áut aj telefónov

13.4.2022 17:04
Recyklujete dokola tie iste temy. Min raz do mesiaca nejaka prevratna technologia vyroby alebo nabijania baterii
Reagovať

Nová technológia... reakcia na: Nová technológia batérií by mohla spôsobiť revolúciu v nabíjaní áut aj telefónov

13.4.2022 10:04
... by mohla, by mohla, stále nejaká nová BY MOHLA... a kedy už to skutočne aj BUDE NAOZAJ..??
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať