Nová ultrazvuková technológia umožňuje odstrániť obličkové kamene aj bez anestézie

0

Nová štúdia lekárov z University of Washington School of Medicine odhalila, že nová ultrazvuková technika sa dá použiť na rozhýbanie, premiestnenie alebo rozbitie obličkových kameňov s minimálnou bolesťou a bez uspania pacienta. Táto metóda kombinuje použitie dvoch ultrazvukových technológií. Pri procedúre lekár používa ručný prevodník umiestnený na koži na nasmerovanie ultrazvukových vĺn ku kameňu. Ultrazvuk sa potom môže použiť na pohyb a premiestnenie kameňov, aby sa podporil ich prechod.

Na rozdiel od litotrypsie rázovou vlnou, ktorá je teraz štandardným postupom a vyžaduje podávanie utišujúcich liekov, táto technológia nie je bolestivá. Výskumný tím dúfa, že s touto novou technológiou by sa premiestňovanie alebo rozbíjanie kameňov mohlo nakoniec vykonať aj na klinike alebo na pohotovosti. Kamene v močovode, ktorý vedie z obličiek do močového mechúra, môžu spôsobiť silnú bolesť a sú častým dôvodom návštevy pohotovosti.

Väčšine pacientov s ureterálnymi kameňmi sa odporúča počkať, či kameň prejde sám. Toto obdobie pozorovania však môže trvať týždne, pričom takmer jedna štvrtina pacientov nakoniec vyžaduje operáciu. Do novej štúdie bolo zapojených 29 pacientov. Šestnásť bolo liečených samotným ultrazvukovým pohonom a 13 bolo liečených pohonom a litotrypsiou s nárazovou vlnou. U 19 pacientov sa kamene pohli, pričom v dvoch prípadoch sa presunuli z močovodu do močového mechúra.

Litotrypsia nárazovou vlnou fragmentovala kamene v siedmich prípadoch. Pri dvojtýždňovom sledovaní 18 z 21 pacientov (86 %), ktorých kamene sa nachádzali nižšie v močovode, teda bližšie k močovému mechúru, kamene vylúčilo. V tejto skupine bol priemerný čas prechodu kameňa asi štyri dni.

Zdroj: weather.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať