SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Nová vlajková loď Huawei Mate 20 Pro so 7nm čipom a snímačom odtlačkov na displeji

Technológie
1

Inovačné tempo smartfónov v posledných niekoľkých mesiacoch chytilo v súvislosti s umelou inteligenciou doslova druhý dych. Huawei Mate 20 Pro ako zrejme posledná tohtoročná novinka v segmente vlajkových lodí je vyvrcholením tejto snahy.

Novinky predstavil šéf divízie Consumer Electronics Richard Yu

Odkedy (takmer) celú plochu prednej steny pokrýva displej, dizajnéri sa môžu naplno realizovať predovšetkým ma zadnej stene, prípadne obvodovom ráme.  Kľúčovým dizajnovým princípom nového Mate 20 Pro je symetria.  Charakteristickou dizajnovou črtou je mierne vystupujúca štvorcová platforma so zaoblenými rohmi a v nej integrovaná štvorica „skiel“ – tri objektívy a LED blesk. Dizajnéri sa inšpirovali reflektorom športového automobilu

Zadná stena je klasicky sklenená, avšak povrchová úprava skla zabraňuje ulpievaniu odtlačkov prstov a obmedzuje šmykľavosť. Zaoblenie zadnej steny v rohoch tvorí zaujímavé optické vzory. V triede vlajkových lodí je samozrejmosťou odolnosť voči prachu a vode podľa štandardu IP 68. Samozrejmosťou je rýchle nabíjanie cez USB-C konektor. Tento konektor je zároveň aj vyžarovacím otvorom reproduktora. Vzhľadom na vodeodolnosť platí, že čím menej otvorov, ktoré treba zabezpečiť proti vniknutiu vody a prachu, tým lepšie.

Displej má uhlopriečku 6,39 palca a rozlíšenie 3120 x 1440. Pomer strán displeja je 19,5:9 Implicitne je zapnutá zapnutú funkcia inteligentného rozlíšenia aby sa šetrila energia z batérie. Pri nižšom rozlíšení má GPU podstatne menej práce s generovaním obrazu.

Nový čipset Kirin 980

Huawei Mate 20 Pro je prvým smartfónom s novým čipom Kirin 980 vyrábaným 7 nm technológiou, ktorý bol predstavený na veľtrhu IFA. V porovnaní s predchodcom Kirin 970 s 10 nm technológiou, ktorý je napríklad v Huawei P20 Pro sa počet tranzistorov na substráte sa zvýšil 5,5 miliardy na 6,9 miliárd. Procesor na báze 7 nm môže v porovnaní s 10 nm ekvivalentom vykonávať výpočtové operácie až o 20 % rýchlejšie a má až o 40% vyššiu účinnosť.

Prezentovaná novinka Kirin 980 má aj ďalšie technologické prvenstvo, obsahuje nové jadrá Cortex A76.  Výkon jadra sa v porovnaní s A73 zvýšil o 37% pri súčasnom 33% poklese energetickej náročnosti. Procesor je tradične osemjadrový, avšak má nová architektúru usporiadania jadier podľa schémy 2x big + 2x middle + 4x small. To znamená, že dva najvýkonnejšie jadrá (big) A76 sú taktované na frekvencii 2,6 GHz. Dva stredne výkonné jadrá (middle) taktiež A76 majú nižšiu taktovaciu frekvenciu 1,92 GHz. Na menej náročné úlohy sú k dispozícii 4 energeticky úsporné jadrá (small) typu Cortex A55 taktované na 1,8 GHz. Procesor podporuje 2144 Mhz LPDDR4

Kirin 980 má grafické jadro Mali-G76, ktoré má o 46% vyšší výkon a energetická efektívnosť vztiahnutá k výkonu sa zvýšila dokonca o 178 %. GPU taktiež využíva  technológiu AI clock boosting, ktorá dokáže inteligentne identifikovať a predpovedať záťaž tým, že v reálnom čase monitoruje snímkovú frekvenciu, používateľské vstupy a aktuálne prispôsobí pracovné zaťaženie procesora. Funguje to o 30 percent lepšie ako bežné riešenia predpovedania využitia výpočtových a grafických prostriedkov v hrách. Výsledkom je vyššia snímková frekvencia a minimalizácia tzv. stutteringu, takže hráči si môžu vychutnať oveľa plynulejší herný zážitok. Výkon, presnejšie snímková frekvencia v hrách sa pri použití čipu Kirin 980 v porovnaní s Qualcomm Snapdragon 845 zvýšila o 22% pri súčasnom poklese energetickej náročnosti o 32%

Inovatívny systém chladenia

Nový duálny obrazový signálový procesor ISP (Image Signal Processor) dosahuje výkon spracovania obrazu pri fotení vyšší o 46%, čo v praxi znamená zníženie latencie pri nahrávaní videa o 33% a súčasne je energetická bilancia spracovávania a nahrávania videa lepšia o 23%. Okrem umožnenia vyššej priepustnosti, zlepšuje nový obrazový procesor možnosti redukcie šumu a reprodukcie farieb HDR. Obrazový procesor dokáže manipulovať s kontrastom obrazu a zvýrazniť objekty na rôznych miestach záberu.

Jednou z najvýznamnejších noviniek je aj duálny neurónový procesor na výpočty súvisiace s neurónovými sieťami a algoritmami pre umelú inteligenciu.  Dual NPU umožňuje rozpoznávanie obrazu rýchlosťou 4 500 obrázkov za sekundu čo je nárast o 120% oproti predchodcovi Kirin 970. Na porovnanie  Snapdragon 845 zvládne za sekundu rozpoznať  2 371 obrázkov a Apple A11 1458 obrázkov. Dual NPU umožňuje aj priebežné spracovanie obrazu v reálnom čase, pričom sa stihne viac výpočtov.

Telefón je vybavený 6 GB pamäťou RAM a dostatok priestoru pre dáta a aplikácie zaistí interná pamäť s kapacitou 128 GB. Tú je možné rozšíriť o pamäťové karty nového formátu nanoSD, ktoré vyvinul Huawei a v nasledovných mesiacoch sa stanú štandardom rozšíriteľnej pamäte pre mobilné zariadenia. NanoSD karty bude možné zakúpiť v kapacite 64 GB, 128 GB a 256 GB.

Výkonná nabíjačka a reverzné bezdrôtové nabíjanie

Batéria má kapacitu 4200 mAh. Výdrž budeme môcť posúdiť až po redakčnom teste. Výrobca deklaruje, že sa nabije za 30 minút na kapacitu 70%. K smartfónu je pribalená nabíjačka schopná dodať nabíjací výkon 40 W. Mate 20 Pro má implementované aj bezdrôtové nabíjanie s príkonom 15 W.

Toto nabíjanie je navyše reverzné. Je bežná prax, že niektoré smartfóny, ktoré majú batériu s dostatočnou kapacitou dokážu fungovať ako powerbank a nabíjať iný smartfón, prípadne iné zariadenie. Huawei túto funkciu rozšíril o bezdrôtovú dimenziu. Reverzné bezdrôtové nabíjanie vám umožní nabíjať z Mate 20 Pro iný telefón, prípadne iné zariadenia, napríklad slúchadlá a podobne podporujúce bezdrôtové nabíjanie štandardu Qi.

Fotoaparáty

Na spoločnej platforme s LED bleskom sú tri objektívy zadného fotoaparátu.

Za hlavný sa dá považovať fotoaparát s mierne širokouhlým objektívom, ktorý má približne rovnaký zorný uhol ako ľudské oko so svetelnosťou f/1.8.  Tento objektív premieta obraz na senzor s rozlíšením 40 MPx. Ak budete potrebovať záber širšej scenérie, použijete ultraširoký objektív so svetelnosťou f/2,2 a snímačom s rozlíšením 20 MPx. Tento objektív vzhľadom k veľkej hĺbke ostrosti nepotrebuje autofokus, je zaostrený na fixnú, takzvanú hyperfokálnu vzdialenosť, aby vžetko na zábere bolo ostré.

Fotografie zachytené ultraširokouhlým objektívom majú zvláštnu atmosféru a Huawei sa prekonal v softvérovek korekcie súdkovitosti, ktorá je prirodzenou optickou vlastnosťou širokouhlých objektívov. Ultra širokouhlý objektív podporuje vytváranie videí v pomere 21:9 namiesto bežných 16:9, čím je možné zachytiť podstatne širšiu perspektívu snímaného prostredia. Túto funkciu ocenia používatelia napríklad pri natáčaní krajiny, mesta, ale tiež v interiéri - keď nie je dostatok miesta pre odstúpenie dozadu.

Prediktívne zaostrovanie vám umožní zachytiť ostro aj dynamické scény. Nemusí to byť len šport, typickým príkladom scén, v ktorých sa uplatní prediktívne zaostrovanie sú deti a domáci miláčikovia. Na svoje si prídu aj priaznivci makrofotografie. Zábery detailov môžu robiť už zo vzdialenosti 2,5 cm.

HDR dokáže spojiť až 10 záberov zosnímaných automaticky v rýchlom slede za sebou do formátu RAW a spojiť ich do jednej fotky. Umelá inteligencia na rozpoznávanie fotografovaných scén umožňuje prispôsobiť expozičné parametre, ale hlavne proces spracovávania surových údajov zo snímača do obrazového formátu. AI cinematic mode využíva umelú inteligenciu na zobrazenie hlavného motívu záberu farebne na čiernobielom pozadí.

K dispozícii je aj  Spotlight reel 10 s video s umelou inteligenciou.

Snímanie odtlačkov prstov na displeji

To, že na Huawei Mate 20 Pro nenájdete snímač odtlačkov prstov neznamená, že túto metódu nemôžete použiť. Odtlačky sa snímajú priamo na displeji. Integrovaný snímač odtlačkov prstov pod displejom zrýchli tento druh autentifikácie o 20 %. Po priložení prsta na ikonou označené miesto sa táto kruhová oblasť podsvieti jasným zeleným svetlom. Veľmi spoľahlivá je aj identifikácia používateľa na základe 3D snímky tváre. Táto metóda sa v porovnaní s predchodcom zrýchlila o 30 %.

Používateľské rozhranie EMUI 9.0

Nadstavba EMUI 9.0 je tesne integrovaná na Android ekosystém. Tvorcovia používateľského rozhrania sa snažili vyriešiť ako jednou rukou ovládať smartfón s relatívne veľkým displejom. Novinkou sú gestá na celej ploche displeja. Zrýchlilo sa spúšťanie aplikácií. Zjednodušilo sa aj nastavovanie parametrov. Konsolidácia volieb nastavenia umožní okamžite sa zorientovať sa v parametroch, ktoré nastavujete najčastejšie

Desktopový mód aj na bezdrôtovo pripojenej veľkej obrazovke

Huawei Mate 10 Pro aj Huawei P20 Pro podporovali prácu v desktopovom móde po pripojení monitora, projektora, či televízora buď priamo cez USB-C ak monitor má aj takýto vstup, alebo cez redukciu z USB-C na HDMI. Mate 20 Pro je možné k veľkej obrazovke pripojiť aj bezdrôtovo. Možno namietnete, že takéto pripojenie podporuje viac telefónov a máte pravdu. Tie však zobrazujú len geometricky zväčšený obraz, ktorý je na displeji smartfónu. Naproti tomu Huawei Mate 10 Pro umožňuje plnohodnotnú prácu pri ktorej využijete celú plochu obrazovky, či už v jednej aplikácii, alebo vo viacerých aplikáciách vo viacerých oknách vedľa seba

Cena a dostupnosť

Novinka Huawei Mate 20 Pro bude na Slovensku dostupná od 1.11.2018 za odporúčanú maloobchodnú cenu 999 €. Bude k dispozícii v dvoch farebných prevedeniach: čiernom a vo vynovenom odtieni Twilight. Objaví sa aj v ponuke slovenských operátorov a záujemcovia si zariadenie môžu už dnes u vybraných partnerov a operátorov predobjednať v špeciálnej akcii s bezdrôtovou nabíjačkou a nanoSD kartou s kapacitou 128 GB za nezmenenú cenu. 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Huawei smart telefon smartfon kamera foto video technika Android displej AI umelá inteligencia

1 komentár

Buni reakcia na: Nová vlajková loď Huawei Mate 20 Pro so 7 mn čipom a snímačom odtlačkov na displeji

17.10.2018 20:10
Nezdá sa mi, žeby ruskí sovieti (EAU) dnes boli až tak ... ako sa dnes prezentuje v médiách, keď to porovnáte s čínskymi, pretože všetko vychádza až nápadne v prospech ukrajinských a ruskí sovieti z toho vychádzajú ako ruiny. Skôr sa mi zdá, že celé dianie na Ukrajine, keďže ide o bojovanie a nie vojnu, je súčasťou nejakej päťročnice EAU v kontakte s EU. Krvavý tovar čínskych otrokárov sa však nikomu neprotiví.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať