SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Nové príslušenstvo pre VR dokáže vytvoriť pocit ako by po tvári behal pavúk

Technológie
1

Ak má virtuálna realita napodobňovať skutočnosť, potom je dôležitým zmyslom hmat. Haptický výskum (výskum technológií, ktoré dokážu sprostredkovať pocit dotyku) je horúcou témou medzi spoločnosťami zameranými na virtuálnu a rozšírenú realitu. Výskumníci z Future Interfaces Group na univerzite Carnegie Mellon vyvinuli haptické zariadenie pre ústa, ktoré možno pripojiť k spodnej časti náhlavnej súpravy VR. Systém umožní používateľom s okuliarmi VR zažiť, aké to je, keď pijú vodu z fontány alebo im po tvári behá pavúk.

A ako to funguje? Na doske, ktorá sa pripevní na spodnú časť náhlavnej súpravy VR, je zoradená sieť malých ultrazvukových reproduktorov. Tieto reproduktory, nazývané meniče, produkujú zvuk alebo tlakové vlny s frekvenciou, ktorú ľudské uši nepočujú. Reproduktory možno spúšťať špecifickými spôsobmi, aby sa všetky ich vlny sústredili spoločne na jedno miesto ako svetlo prechádzajúce cez zväčšovaciu šošovku. Vytvára to pocit tlaku a tlak v priebehu času vytvára vibrácie.

Ústa sú dobrým cieľom na testovanie takejto technológie, pretože ide o obzvlášť citlivú oblasť ľudského tela. Existuje mnoho parametrov technológie, s ktorými sa výskumníci mohli pohrať, vrátane sily účinku, miesta pôsobenia, trvania účinku, vzorcov účinku v čase a toho, či je účinok stabilný alebo modulovaný. Prvá verzia zariadenia vyzerala ako klávesnica písacieho stroja s miniatúrnymi reflektormi namierenými na ústa používateľa. Novší, ešte stále rozpracovaný variant obsahuje tenšie panely, ktoré sú pokročilejšou verziou meničov.

Pretože každý má inú geometriu tváre, niekedy môže byť ťažké umiestniť snímače na také miesto, aby sa animácie správne prenášali na ústa. Zariadenie sa však nehodí na vytvorenie efektu bozkávania, a to pre spôsob, akým sa ultrazvuk zameriava, a jeho veľmi malú vlnovú dĺžku. Na vytvorenie efektu bozkávania by bolo potrebné väčšie zariadenie s masívnym poľom.

Zdroj: popsci.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Aby sme si rozumeli reakcia na: Nové príslušenstvo pre VR dokáže vytvoriť pocit ako by po tvári behal pavúk

7.5.2022 01:05
Oculus quest 2 mam doma uz dva roky. Za tie dva roky som ho ja pouzil tak 10 hodin, syn tak 30, dcera hodinu a manzelka asi 3 minuty. Jedna sa o roznw vekove kategorie. Oculus uz nikoho rok a pol nezaujima rovnako ako nikoho nebude zaujimat to ci dokaze headset siulovqt takuto blbost.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať