SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Novoobjavený enzým premieňa vzduch na elektrinu a poskytuje nový čistý zdroj energie

0

Vedci z University of Massachusetts Amherst objavili nový enzým, ktorý dokáže vyrábať elektrinu zo vzduchu. Enzým, známy ako "air-gen", využíva vlhkosť zo vzduchu na generovanie malého elektrického prúdu. Výskumníci sa domnievajú, že táto technológia má potenciál úplne zmeniť naše predstavy o obnoviteľných zdrojoch energie, pretože by mohla poskytovať stály zdroj energie bez potreby paliva alebo slnečného svetla. Výskum bol uverejnený v časopise Nature Communications. Vedúci autor štúdie Derek Lovley uviedol, že "ide o významný prelom v oblasti obnoviteľnej energie. Objavili sme nový spôsob výroby elektriny zo vzduchu, ktorý by mohol mať zásadný vplyv na spôsob, akým uvažujeme o výrobe energie."

Technológia air-gen funguje tak, že na zachytávanie vlhkosti zo vzduchu sa používa tenká vrstva proteínových nanodrôtov. Proteínové nanodrôty vyrába mikrób Geobacter, ktorý sa nachádza v pôde a sedimentoch. Výskumníci zistili, že proteínové nanodrôty môžu po vystavení vlhkosti generovať malý elektrický prúd. Tím sa domnieva, že táto technológia by mohla mať širokú škálu aplikácií, od napájania malých elektronických zariadení až po poskytovanie elektrickej energie na vzdialených miestach. Taktiež sa domnievajú, že táto technológia by sa mohla integrovať do existujúcich systémov obnoviteľných zdrojov energie, aby poskytovala stály zdroj energie.

Predplatné NEXTECH 2021

Tím skúma aj ďalšie potenciálne aplikácie technológie air-gen. Domnievajú sa, že by sa mohla použiť na vývoj samonapájacích elektronických zariadení, ako sú senzory a nositeľné technológie. Skúmajú tiež možnosti využitia tejto technológie vo vodných filtračných systémoch, keďže proteínové nanodrôty dokážu zachytávať a odstraňovať kontaminanty z vody. Napriek svojmu potenciálu čelí technológia generovaná vzduchom stále niekoľkým výzvam. Jednou z najväčších výziev je zlepšenie jej účinnosti, keďže prúd generovaný touto technológiou je pomerne malý.

Tím pracuje aj na zlepšení životnosti proteínových nanodrôtov, keďže v súčasnosti sú citlivé na zmeny vlhkosti a teploty. Napriek týmto výzvam predstavuje technológia air-gen sľubný nový prístup k obnoviteľnej energii. Využívaním vlhkosti vzduchu na výrobu elektrickej energie by táto technológia mohla poskytovať stály zdroj energie bez potreby paliva alebo slnečného svetla. Ak sa technológiu podarí rozšíriť a zefektívniť, mohla by mať zásadný vplyv na spôsob, akým uvažujeme o výrobe a spotrebe energie.

Zdroj: phys.org.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať