
Vytvorili myši, ktoré majú dvoch otcov ale ani jednu matku
Vedci úspešne vytvorili myši s dvoma otcami pomocou kmeňových buniek a techník úpravy génov. Výskumný tím z Čínskej akadémie vied použil kožné bunky jedného myšieho samca na vytvorenie kmeňových buniek, ktoré potom upravil tak, aby sa z nich stali vajíčka. Tieto vaječné bunky boli oplodnené spermiami iného myšieho samca, čo viedlo k narodeniu zdravého potomka. Tento prelomový objav má potenciál revolučne zmeniť spôsob, akým chápeme a liečime genetické ochorenia, pretože by mohol umožniť vytvorenie potomstva, ktoré je geneticky príbuzné s dvoma rodičmi rovnakého pohlavia. Mohlo by to mať vplyv aj na reprodukciu ľudí, hoci výskumníci upozorňujú, že je potrebný ďalší výskum, kým sa táto možnosť stane reálnou.
Tím použil na vytvorenie ženských vaječných buniek kombináciu úpravy génov a technológie kmeňových buniek. Najprv použili úpravu génov CRISPR-Cas9 na odstránenie určitých génov z kožných buniek, ktoré sa potom zmenili na pluripotentné kmeňové bunky, ktoré majú schopnosť diferencovať sa na akýkoľvek typ bunky v tele. Tieto kmeňové bunky sa potom použili na vytvorenie nezrelých vaječných buniek, ktoré dozreli v laboratórnej miske a boli oplodnené pomocou techník IVF. Vedci zistili, že potomstvo vytvorené metódou dvoch otcov bolo zdravé a nevykazovalo žiadne zjavné abnormality.
Poznamenali však, že potomstvo malo kratšiu dĺžku života, čo môže byť spôsobené tým, že myši nemali genetický príspevok matky. Tento výskum má dôležité dôsledky pre štúdium a liečbu genetických ochorení. Mohol by umožniť vytvorenie potomstva, ktoré je geneticky príbuzné s dvoma rodičmi rovnakého pohlavia, čo by mohlo pomôcť predchádzať genetickým chorobám, ktorých nositeľom je jeden rodič. Mohla by tiež umožniť vytvorenie potomstva, ktoré je geneticky príbuzné len s jedným rodičom, čo by mohlo byť prospešné pre páry, ktoré bojujú s neplodnosťou, alebo pre páry rovnakého pohlavia, ktoré chcú mať biologické deti.
Výskumný tím upozorňuje, že je potrebný ďalší výskum, kým sa táto metóda stane reálnou možnosťou reprodukcie ľudí. Upozorňujú, že stále existuje mnoho etických a bezpečnostných otázok, ktoré je potrebné vyriešiť, kým sa táto technológia bude môcť použiť u ľudí. Napriek potenciálnym prínosom tohto výskumu bude pravdepodobne kontroverzný. Niektorí môžu namietať, že je v rozpore s prirodzenými reprodukčnými metódami a mohol by mať nezamýšľané dôsledky. Iní môžu namietať, že vyvoláva etické obavy v súvislosti s vytváraním potomstva so špecifickými genetickými vlastnosťami alebo s možnosťou vytvorenia triedy jedincov, ktorí sú geneticky upravení pre určité vlastnosti.
Zdroj: theguardian.com.
Zobrazit Galériu