SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Nový dizajn prinesie elektromobilom výrazne lacnejšiu, rýchlejšiu a bezpečnejšiu batériu

Technológie
0

Výskumníci z MIT vyvinuli nový dizajn batérie s použitím bežných materiálov – hliníka, síry a soli. Batéria je nielenže lacná, ale je aj odolná proti vzplanutiu a poruchám a dá sa veľmi rýchlo nabíjať, čo môže byť užitočné pri napájaní domácnosti alebo na nabíjanie elektrických vozidiel. V tejto oblasti už niekoľko desaťročí dominujú lítiovo-iónové batérie vďaka svojej spoľahlivosti a vysokej hustote energie. Lítium je však čoraz vzácnejšie a drahšie a články môžu byť nebezpečné, pretože môžu explodovať alebo vzplanúť, ak sú poškodené alebo nesprávne používané. Sú preto potrebné lacnejšie a bezpečnejšie alternatívy.

SWAN_TITULKA_0722

Tím MIT sa teda rozhodol navrhnúť nový typ batérie z ľahko dostupných a lacných materiálov. Po niekoľkých pokusoch zvolil hliník pre jednu elektródu a síru pre druhú, doplnené sú elektrolytom z roztavenej chlór-hlinitanovej soli. Všetky tieto ingrediencie sú nielen lacné a bežné, ale nie sú horľavé, takže nehrozí nebezpečenstvo požiaru alebo výbuchu. V testoch tím preukázal, že nové batériové články vydržia stovky nabíjacích cyklov a nabíjajú sa veľmi rýchlo – v niektorých experimentoch menej ako minútu. Články by stáli len jednu šestinu ceny lítiovo-iónového článku podobnej veľkosti.

Nové batérie nielenže môžu pracovať pri vysokých teplotách až do 200 °C, ale v skutočnosti fungujú lepšie, keď sú horúce. Pri 110 °C sa nabíjajú 25-krát rýchlejšie ako pri 25 °C. Vedci tvrdia, že batéria nepotrebuje žiadnu vonkajšiu energiu na dosiahnutie tejto zvýšenej teploty – jej obvyklý cyklus nabíjania a vybíjania stačí na to, aby bola taká teplá. Tento typ soli v elektrolyte bol síce zvolený pre nízku teplotu topenia, no zhodou okolností má ešte jednu výhodu – prirodzene zabraňuje tvorbe dendritov, ktoré spôsobujú skrat a sú hlavnou prekážkou pre Li-ion batérie. Výskum bol publikovaný v časopise Nature.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať