PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Vector EV: Elektromotorka ako z budúcnosti

Technológie
0

Britský výrobca elektrických motocyklov Arc predstavil svoj prvý model Vector EV v roku 2018 na talianskej výstave EICMA Motorcycle v Miláne. Označil ho za najprémiovejší, najpokročilejší a najindividuálnejší motocykel s nulovými emisiami, aký kedy svet videl. Po zotavení sa z „finančných problémov“ z roku 2019 Arc oznámil, že je konečne pripravený vydať prvých desať prototypov z limitovanej edície Vector Angel Edition (AE) desiatim šťastným zákazníkom.

Hoci futuristickému dizajnu edície Vector Angel Edition rozhodne nechýbajú exotické detaily, najviac pozornosti pútalo to, čo Arc nazýva „prelomové rozhranie človek-stroj“ (human-machine interface – HMI). Ide o systém, ktorý zlepšuje zážitok z jazdy tým, že spája jazdca s motocyklom a jeho prostredím pomocou hi-tech prilby a zodpovedajúcej jazdeckej výbavy. Podľa Marka Trumana, zakladateľa a generálneho riaditeľa spoločnosti Arc, môže tento systém okrem zvýšenia pôžitku z jazdy na motocykli aj zachraňovať životy motocyklistov.

Zvažuje sa aj „možnosť pripojenia k internetu vecí (Internet Of Things) a integrácia technológie AR (alternatívna realita) do systémov, ako je tento, čo urobí jazdu na motorke oveľa bezpečnejšou“, vysvetlil Truman. Keď desať zákazníkov dostane svoje plne prispôsobené elektrické motocykle Vector Angel Edition, každý prejde testovacím programom, aby sa systém HMI otestoval na pretekárskych okruhoch v USA a Spojenom kráľovstve. Potom chce Arc upgradovať každú edíciu Angel o beta verziu HMI pre desať klientov na testovanie na verejných komunikáciách.

Program AE bude trvať približne dva roky, medzitým Arc začne ponúkať systém HMI vo svojom modelovom rade motocyklov približne od roku 2024 do začiatku roku 2025. Systém Arc HMI sa skladá z prilby Arc Zenith a pancierovej bundy Arc Origin. Prilba Zenith má pripojenie Wi-Fi, hlasovú aktiváciu a zabudovaný head-up displej (HUD), na ktorom sa zobrazuje rýchlosť, satelitná navigácia a údaje zo štandardnej spätnej kamery prilby. Živý videokanál HUD zobrazí aj polohu a rýchlosť iných vozidiel na ceste.

Prilba Arc Zenith dokonca funguje ako bezdrôtový kľúč a aktivuje funkciu bezkľúčového štartovania motocykla Vector po nasadnutí jazdca. Druhou súčasťou rozhrania HMI je zariadenie Arc Origin. Je to obrnená motocyklistická bunda šitá na mieru každému majiteľovi motocykla Vector, ktorá je pretkaná haptickými senzormi zvukového typu na „citlivých miestach“, ktoré poskytujú upozornenia a jemnú spätnú väzbu. Systém bude napríklad vibrovať v oblasti ramien, aby jazdca upozornil na prichádzajúce vozidlá alebo iné nebezpečenstvá na ceste.

Má aj športový režim, ktorý sníma hodnoty sily G zo senzorov motorky a prenáša spätnú väzbu na vodiča. Haptická spätná väzba sa dá v prípade potreby vypnúť. Oblečenie disponuje aj režimom Euphoric, ktorý prehráva hudbu prostredníctvom haptických senzorov a simuluje basové tóny pomocou zosilňovača zabudovaného v Origin. Vector je vyrobený z uhlíkových kompozitov a na mieru vyrobený monokok batériového modulu. Vpredu a vzadu má karbónové výkyvné ramená odpružené na mieru vyrobenými tlmičmi Ohlins a výkonné brzdy Brembo.

Hmotnosť je len 220 kg, čo je podľa výrobcu najlepší pomer výkonu a hmotnosti zo všetkých elektrických motoriek. Oficiálne špecifikácie ešte neboli zverejnené, ale spoločnosť odhalila niekoľko pôsobivých čísel. Vector dokáže zrýchliť z 0 na 100  km/h za menej ako 3,1 sekundy a má maximálnu rýchlosť 200 km/h. Vo výbave je 16,8 kWh batéria Samsung, ktorá umožňuje dojazd až 320 km v meste a približne 190 km na diaľnici. Arc Vector Angel Edition a účasť v programe AE HMI bude stáť 135 000 dolárov.

Zdroj: slashgear.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať