
Nový liek umožní, aby ľudom dorástli úplne nové zuby aj v dospelosti
Niektoré žraloky majú nové zuby každých niekoľko týždňov, zatiaľ čo krokodíly môžu počas svojho dlhého života vystriedať tisíce zubov. Takmer všetky ostatné cicavce vrátane ľudí sú však o túto schopnosť ukrátené. Teraz sa japonský tím vedcov chystá vyskúšať experimentálny liek, ktorý by ľuďom umožnil vypestovať úplne nové zuby. Klinická štúdia naplánovaná na júl 2024 bude spočiatku určená pre účastníkov s agenézou zubov, genetickým ochorením, ktoré má za následok absenciu zubov, ale vedci majú v úmysle sprístupniť liečbu na všeobecné použitie už v roku 2030.
V predchádzajúcej štúdii výskumníci pracovali s protilátkou proti génu USAG-1 (uterine sensitization-associated gene-1), ktorá by mohla stimulovať rast nových zubov u myší s agenézou zubov. V podstate zistili, že USAG-1 interaguje s inými proteínmi a potláča rast zubov. Blokovanie interakcie môže viesť k signalizácii kostného morfogenetického proteínu, ktorý spúšťa rast nových zubov.
V nadväznosti na pokusy na myšiach z roku 2018 sa podobný úspech s rastom nových zubov dosiahol aj pri pokusoch s fretkami. Zvieratám vyrástol siedmy predný zub, ktorý mal rovnaký tvar a zloženie ako susedné. „Dúfame, že pripravíme pôdu pre klinické použitie tohto lieku,“ povedal Katsu Takahashi, vedúci výskumník a vedúci oddelenia stomatológie a ústnej chirurgie v Ústave lekárskeho výskumu nemocnice Kitano v Osake. Pôvodná štúdia z roku 2021 bola uverejnená v časopise Science Advances.
Zdroj: newatlas.com.