SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 Advertisement

Nový plast sa pôsobením slnečného svetla a kyslíka rozpadne za týždeň

0

Vedci chcú vykonaním zmien v procese výroby plastov vytvoriť materiál, ktorý sa môže v prostredí rozpadnúť oveľa bezpečnejšie a rýchlejšie ako súčasné verzie. V Číne demonštrovali plast, ktorý sa rozloží po týždni vystavenia slnečnému žiareniu a kyslíku. Môže to priniesť elektroniku, ktorá sa na konci životnosti ľahšie zlikviduje. Nový materiál vznikol, keď autor štúdie Liang Luo z čínskej Univerzity vedy a techniky Huazhong pracoval na pokrokovom type chemických senzorov.

Vedec vyvíjal novú polymérnu fóliu, ktorá mení farbu v závislosti od hladiny pH. Materiál mal jedinečnú molekulárnu štruktúru, pričom reťazce monomérov dodávali fólii sýtočervenú farbu, ktorá po porušení týchto väzieb zmizla. Vďaka experimentom svojho tímu Luo zistil, že tmavočervená farba fólie rýchlo vybledla a materiál sa po niekoľkých dňoch na slnečnom svetle rozpadol. Rozdelenie týchto väzieb je spoločným cieľom výskumných snáh o lepšiu recykláciu plastov a Luo nevdojak vytvoril verziu materiálu, ktorá je ohľaduplná k životnému prostrediu.

Molekulárne zloženie plastu znamená, že by nebol vhodný na výrobu fliaš či tašiek, pretože je stabilný iba v tme a v prostredí bez kyslíka. Pri vystavení slnečnému žiareniu a vzduchu sa rýchlo rozpadá a nezanecháva po sebe žiadne fragmenty mikroplastov. Vedľajším produktom procesu je prirodzene sa vyskytujúca kyselina jantárová, ktorá by sa mohla upcyklovať na komerčné použitie vo farmaceutických alebo potravinárskych výrobkoch.

Tento plast však môže nájsť využitie vo flexibilnej elektronike alebo smartfónoch, kde by bol izolovaný od vzduchu a svetla. Pri takomto použití môže materiál vydržať roky a uľahčil by likvidáciu týchto typov zariadení, keď doslúžia. Na komercializáciu takýchto degradovateľných plastov si však počkáme ešte roky. Výskum bol publikovaný v časopise Journal of the American Chemical Society.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať