SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Zabíjacké drony sú už tu. Ako sa s tým vyrovnáme?

4

V 80. rokoch, keď vznikli populárne filmy Terminátor, patrili superroboty pokúšajúce sa zabiť ľudské ciele čisto do oblasti sci-fi. Dnes sa nielenže stali skutočnosťou, ale začínajú sa aj nasadzovať na bojiská. Nejde však o kyborgov ako vo filmoch, ale o autonómne pracujúce vražedné drony. 

Nová kvadrokoptéra Kargu-2 tureckej výroby môže údajne autonómne sledovať a zabíjať ľudské ciele na základe rozpoznávania tváre a umelej inteligencie, čo je veľký technologický skok od flotíl dronov vyžadujúci diaľkové ovládanie ľudskými operátormi. Podľa správy Bezpečnostnej rady OSN bol Kargu-2 použitý v Líbyi na uskutočňovanie autonómnych útokov na ustupujúce logistické a vojenské konvoje „bez potreby dátového spojenia medzi operátorom a muníciou“.

Takéto zbraňové systémy predstavujú pre celé ľudstvo naliehavé výzvy. Ak nebudeme žiadať zastavenie ich vývoja a distribúcie, autonómne vražedné drony ako Kargu-2 môžu byť čoskoro dostupné a prevádzkované kýmkoľvek – od nezodpovedných štátov cez zločinecké gangy až po psychopatických jednotlivcov. Okrem toho mnohopočetné roje zabíjačských dronov môžu urobiť irelevantnou obranu proti teroristickým hrozbám, nasadenú technologicky vyspelými národmi.

A do tretice autonómne vraždiace drony vedú k narušeniu rovnováhy síl, ktorá inak udržuje mier v rôznych regiónoch. Nástup a rýchle rozšírenie robotických zabíjačských dronov nie je prekvapením. Po celé desaťročia spotrebiteľské zariadenia predstihujú vojenské prijímanie pokrokových technológií. Pretože dron je v podstate smartfón s rotormi, dnešné cenovo dostupné spotrebiteľské drony sú z veľkej časti vedľajším produktom rýchleho vývoja technológie smartfónov.

Drony už môžu dodávať potraviny a zdravotnícky materiál priamo k vašim dverám. A keď ich obdaríte kognitívnymi schopnosťami, napríklad kombináciou rozpoznávania tváre s umelou inteligenciou, sprístupníte silné zbrane pre teroristov či zúriacich tínedžerov za zlomok ceny dronov, ktoré prevádzkuje americká armáda. A ak dnes nepodnikneme konkrétne kroky, aby sme sa postavili proti takémuto vývoju, vo veľmi blízkej budúcnosti budú na internete zverejnené pokyny na premenu lacných spotrebiteľských dronov na autonómnych zabijakov.

Umelá inteligencia sa snaží zabezpečiť presnú identifikáciu objektov a tvárí v teréne. Algoritmy však možno ľahko zmiasť, keď je obrázok mierne upravený napríklad pridaním textu. Demonštranti v Hongkongu používali trblietavú farbu na tvár, aby zabránili vládnym snahám o rozpoznávanie tváre. Takisto faktory prostredia, ako je hmla, dážď, sneh a jasné svetlo, môžu výrazne znížiť presnosť systémov rozpoznávania využívajúcich umelú inteligenciu. To môže umožniť obranu pred dronmi pomocou relatívne jednoduchých protiopatrení.

Ibaže pre niektorých aktérov nie je presnosť veľmi dôležitá. Ich drony by mohli byť naprogramované tak, aby jednoducho zabíjali. Navyše obrana pred dronmi, ktoré sa zameriavajú na jednotlivé ciele, nezabráni ich nasadeniu v úlohe nových zbraní hromadného ničenia. Roj dronov nesúcich výbušniny a útočiacich na športové podujatie či osídlenú mestskú časť by mohol zabiť veľa ľudí a bolo by ťažké ho zastaviť. Rôzne spoločnosti v súčasnosti predávajú systémy na obranu proti dronom s rozličnými stratégiami zastavenia útočných lietajúcich objektov.

No hoci Izrael nedávno predviedol pôsobivý lietajúci laser, ktorý dokáže odpariť drony, zostrelenie celého ich roja je stále nad naše možnosti. Aj keď všetky krajiny sú ohrozené útokmi zabíjačských dronov, najpravdepodobnejšími obeťami ich prvej vlny sú chudobnejšie krajiny s deravými hranicami a slabým presadzovaním práva. Rovnaká priepasť medzi bohatými a chudobnými štátmi ako pri očkovaní proti COVID-19 sa pravdepodobne bude týkať aj zraniteľnosti autonómnymi bezpilotnými lietadlami.

Prvé takéto bitky sa zrejme budú odohrávať v Afrike. USA a Čína zatiaľ odmietli podporiť výzvy na zákaz vývoja a výroby úplne autonómnych zbraní. Washington a Peking tak poskytujú tichú legitimitu výrobcom zbraní a vládam nasadzujúcim nové vraždiace drony v teréne. Je pravda, že drony môžu byť použité ako asymetrická zbraň. Napríklad povstalecké skupiny v Sýrii použili lacné drony, aby ničili mnohomiliónové tanky ruskej výroby.

No riziko, že drony skončia v rukách zlomyseľných aktérov a budú nasadené ako zbrane vysoko nepresného hromadného ničenia, výrazne prevyšujú ich možné vojenské výhody v rámci partizánskej vojny. Zavedenie globálneho moratória na vraždiace roboty všetkých druhov by si však vyžadovalo zmenu stratégie zo strany veľmocí. Každé také moratórium by sa malo obmedziť iba na útočné systémy, pričom by mala byť povolená všetka protidronová obrana. Bohaté štáty by mali zvážiť dotovanie nákupu systémov obrany proti dronom chudobnejšími krajinami. Technológia dronov je globálny problém, ktorý by malo ľudstvo riešiť spoločne.

Zdroj: foreignpolicy.com

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

4 komentáre

To nieže oni majú veľké drony, ale majú nano drony, ktoré ti inštalovali do tela ako štátne tajomstvo zrejme... reakcia na: Zabíjacké drony sú už tu. Ako sa s tým vyrovnáme?

17.7.2021 15:07
Čo tie nano drony, ktoré poinštalovali ľuďom do tiel. O totych sa mlčí, však?
Reagovať

To reakcia na: Zabíjacké drony sú už tu. Ako sa s tým vyrovnáme?

15.7.2021 09:07
kto programoval pridavanie prispevkov na tejto stranke? Prepustite ho.
Reagovať

RE: To reakcia na: To

15.7.2021 23:07
to bol urcite nejaky expert na umelu inteligenciu. normalne inteligentny jedinec by totiz nemohol naprigramovat najhlupejsiu diskusiu spomedzi vsetkych webov co poznam
Reagovať

RE: To reakcia na: To

15.7.2021 11:07
Ved Lacko
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať