
Nový simulátor učí autonómne autá predchádzať haváriám v reálnom svete
Vedci z MIT vytvorili nový simulačný systém, ktorý má pomôcť autonómnym autám naučiť sa navigovať v množstve najhorších scenárov skôr, ako budú vypustené do skutočných ulíc po celom svete. Systémy autonómnej jazdy sa vo veľkej miere spoliehajú na súbory údajov z jázd ľudských vodičov, z ktorých sa učia napodobňovať bezpečné riadenie v rôznych situáciách.
No údaje z nebezpečných „okrajových prípadov“, keď takmer dôjde k zrážke, prípadne je auto vytlačené z cesty či jazdného pruhu, sú zriedkavé. Cieľom simulátora je napodobniť takéto situácie ich vykreslením vo virtuálnom svete. Následne sa môžu dáta použiť na trénovanie autonómnych vozidiel na zvládnutie týchto potenciálnych situácií. Problém je v tom, že ovládanie naučené zo simulácie autonómne vozidlo nikdy neprenesie do reality v plnej miere.
Vedci MIT riešili tento problém pomocou fotorealistického simulátora s názvom Virtual Image Synthesis and Transformation for Autonomy (Virtuálna syntéza a transformácia obrázkov pre autonómiu). Systém využíva malú množinu údajov, ktoré zachytili ľudia jazdiaci po ceste, aby syntetizoval prakticky nekonečný počet pohľadov na trasu, s ktorými by sa vozidlo mohlo stretnúť v skutočnom svete. Riadiaca jednotka je odmenená, ak prejde trasu bez nehody, takže sa postupne sama naučí, ako bezpečne dosiahnuť cieľ.
Keďže jej úlohou je bezpečne dôjsť do cieľa, naučí sa navigovať v akejkoľvek situácii, s ktorou sa stretne. Počas testovania sa simulátor MIT mohol bezpečne nasadiť na úplne autonómne vozidlo a navigovať ho cez imaginárne ulice. Keď sa vozidlo dostalo mimo cesty pri napodobňovaní rôznych situácií hroziacich zrážkou, riadiaca jednotka bola schopná úspešne dostať auto späť do bezpečnej jazdnej dráhy v priebehu niekoľkých sekúnd.
Zdroj: slashgear.com.
Zobrazit Galériu