Nový supramolekulárny plast sa v okamihu sám scelí

0

Vedci z univerzity vo fínskom Turku vyvinuli materiál s mimoriadnymi vlastnosťami. Pozoruhodná je najmä jeho schopnosť rýchlo sa po použití rozložiť. Ekologický „supramolekulárny“ plast je preto vysoko recyklovateľný a pri starostlivom vyladení obsahu vody sa môže premeniť na lepidlo a dokonca pri poškodení sa môže okamžite sám opraviť. 

Dôvodom, prečo bežné plasty pretrvávajú v životnom prostredí tak dlho, sú silné chemické spojenia medzi monomérmi v nich. Tieto častice sa spájajú a vytvárajú polyméry prostredníctvom kovalentných väzieb. Vedci však dúfajú, že namiesto toho vytvoria ekologickejšie formy materiálu, založené na nekovalentných väzbách, ktoré sú slabšie a vhodnejšie na degradáciu a recykláciu materiálu.

Autori novej štúdie tvrdia, že využitím techniky nazývanej separácia fáz kvapalina-kvapalina (liquid-liquid phase separation – LLPS) vyvinuli supramolekulárny plast s mechanickou pevnosťou konvenčného plastu. Materiál obsahuje nekovalentné väzby vysokej pevnosti, ktoré sú reverzibilné, čo umožňuje jeho rozloženie alebo recykláciu po použití.

Plast sa vyznačuje schopnosťou napínania a deformácie pri nízkom obsahu vody, pričom zvýšenie obsahu vody z neho urobí lepidlo. Okrem toho tento vyšší obsah vody umožňuje, aby sa plast po rozbití na kúsky okamžite sám scelil.

„Samoopravné“ polyméry sú sľubnou technológiou so širokým potenciálom a v budúcnosti by sa mohli nachádzať v lakoch áut, ktoré si opravia svoje škrabance, v puzdrách mobilov, ktoré sa samy scelia, a v batériách novej generácie. Spojenie tejto vlastnosti s ľahšou odbúrateľnosťou a recyklovateľnosťou otvára cestu k novým ekologickým supramolekulárnym plastom. Výskum bol publikovaný v časopise Angewandte Chemie.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať