PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Nový technológia umožní „dotknúť sa“ hologramu

1

Televízny seriál Star Trek: The Next Generation predstavil miliónom ľudí myšlienku holodecku: pohlcujúcu, realistickú 3D holografickú projekciu kompletného prostredia, s ktorým možno interagovať a dokonca sa ho dotýkať. Dnes sa hologramy už používajú rôznymi spôsobmi v zdravotníctve, vzdelávaní, umení, bezpečnosti a obrane. Vedci stále vyvíjajú spôsoby využitia laserov, moderných digitálnych procesorov a technológií snímania pohybu na vytvorenie rôznych typov hologramov, ktoré by mohli zmeniť spôsob našej interakcie.

Výskumníci na Glasgowskej univerzite teraz vyvinuli systém hologramov ľudí využívajúci „aerohaptiku“, ktorá vytvára pocity dotyku na prstoch, rukách a zápästiach ľudí pomocou prúdov vzduchu. Mohlo by ísť o prvé kroky k vzniku niečoho ako holodeck. Na vytvorenie pocitu dotyku sa používajú bežné cenovo dostupné súčiastky, ktoré spájajú grafiku generovanú počítačom so starostlivo nasmerovanými a riadenými prúdmi vzduchu. V niektorých ohľadoch je to prekročenie súčasnej generácie virtuálnej reality, ktorá zvyčajne vyžaduje náhlavnú súpravu na poskytnutie 3D grafiky a inteligentné rukavice alebo ručné ovládače na hmatovú spätnú väzbu.

Interakcia je väčšinou obmedzená na ovládanie virtuálneho objektu, ktorý sa zobrazuje. No ovládanie virtuálneho objektu sa nemôže vyrovnať pocitu, ktorý by ste zažili pri dotyku druhého človeka. Nový systém využíva grafiku, ktorá poskytuje ilúziu 3D virtuálneho obrazu. Používa sklo a zrkadlá na to, aby sa dvojrozmerný obraz zdanlivo vznášal v priestore bez potreby akéhokoľvek ďalšieho vybavenia. A haptická spätná väzba sa vytvára len pomocou vzduchu. Zrkadlá sú usporiadané do tvaru pyramídy s jednou otvorenou stranou.

Používatelia cez túto stranu vkladajú ruky a vstupujú do interakcií s objektmi vytvorenými počítačom, ktoré sa zdanlivo vznášajú vo voľnom priestore vnútri pyramídy. Objekty sú graficky vytvorené a ovládané softvérovým programom Unity Game Engine, ktorý sa často používa na tvorbu 3D objektov a svetov vo videohrách. Tesne pod pyramídou sa nachádza senzor, ktorý sleduje pohyby rúk a prstov používateľov, a jedna vzduchová dýza, ktorá k nim smeruje prúdy vzduchu na vytvorenie komplexných pocitov dotyku. Celý systém riadi elektronický hardvér naprogramovaný na ovládanie pohybov dýz.

Vedci vyvinuli algoritmus, ktorý umožnil vzduchovej dýze reagovať na pohyby rúk používateľov vhodnými kombináciami smeru a sily. Schopnosť „aerohaptického“ systému demonštrovali na interaktívnej projekcii basketbalovej lopty, ktorej sa možno presvedčivo dotýkať, kotúľať ju a odrážať. Používatelia môžu dokonca tlačiť na virtuálnu loptu rôznou silou a cítiť výsledný rozdiel na dlani.

Výskumníci chcú do systému pridať ďalšie funkcie, upravovať teplotu prúdenia vzduchu, aby používatelia mohli cítiť horúce alebo studené povrchy. Skúmajú takisto možnosť pridať do prúdenia vzduchu vône, čím prehĺbia ilúziu virtuálnych objektov. Systém môže nájsť využitie v mnohých odvetviach. Napríklad by ponúkol hlbší zážitok z videohier bez nutnosti nosiť ťažkopádne vybavenie, ale umožnil by aj presvedčivejšie telekonferencie. Takisto by mohol pomôcť lekárom spolupracovať na liečbe pacientov a pacientom dať pocit väčšej účasti a informovanosti v tomto procese.

Zdroj: weforum.org.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Nový technológijó :) reakcia na: Nový technológia umožní „dotknúť sa“ hologramu

28.9.2021 17:09
Nový technológijó :)
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať