SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Nový typ baktérie umožní výrobu „nekonečne recyklovateľnej“ alternatívy plastov

0

Odborníci z Národného laboratória Lawrencea Berkeleyho pri americkom ministerstve energetiky vytvorili fascinujúcu formu baktérie, ktorá dokáže vytvárať „obnoviteľné, nekonečne recyklovateľné“ základné materiály pre plasty, nazývané skrátene PDK. V ich ukážke baktéria E. coli premieňa cukry z rastlín na suroviny na výrobu obnoviteľných plastov s 80 % podielom biozložky. „Ukázali sme, že cesta k 100 % bioobsahu v recyklovateľných plastoch je uskutočniteľná,“ povedal Jeremy Demarteau, vedec zapojený do práce.

Plast vyrobený z PDK sa ľahko rozkladá. GIF na webovej stránke Berkeley Lab zobrazuje časozberný klip, na ktorom sa kúsok plastu rozpúšťa v kyseline. Odborníci tvrdia, že alternatívnou metódou sa získava materiál, ktorý môže pomôcť pri výrobe lepidiel, pružných káblov, hodinkových remienkov či stavebných materiálov. Ďalším veľkým prínosom je nahradenie ropy a zemného plynu v procese výroby plastu. Tím uviedol, že verzia PDK prekonáva plasty vyrábané pomocou fosílnych palív.

SAMSUNG 042024 Advertisement

PDK vydržia vo zvýšenom rozsahu pracovných teplôt a v tejto oblasti prekonávajú petrochemické plasty. To podľa výskumu otvára dvere pre využitie okrem iného pri výrobe športového náradia a v automobilovom priemysle. Teraz chce výskumný tím zdokonaliť výrobu. „Zistili sme, že aj pri miernom zlepšení výrobného procesu by sme čoskoro mohli vyrábať biokompozitné plasty PDK, ktoré sú lacnejšie a zároveň emitujú menej CO2 ako plasty vyrobené z fosílnych palív,“ uviedla Corinne Scownová, vedkyňa z Berkeley Lab.

Zdroj: thecooldown.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať