SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Nový typ skla zásadne zvyšuje účinnosť získavanie energie zo slnka

Technológie
0

Spoločnosť ClearVue PV vyvinula solárne sklo, ktoré sa môže používať v stavebníctve. Spoločnosť sa špecializuje na sklo, ktoré využíva technológiu nanočastíc a mikročastíc, ktoré dokážu „rozptyľovať, prerozdeľovať a odrážať prvky prichádzajúceho svetla smerom k okrajom sklenej tabule“, čo potom podľa jej webovej stránky umožňuje zachytávať energiu svetla fotovoltickými modulmi. Sklo sa dá prispôsobiť potrebám konkrétneho projektu. 

Spoločnosť vypočítala, že 10 štvorcových metrov jej skla vyprodukuje približne 1,35 kilowatthodín (kWh) čistej energie za deň, hoci tieto čísla sú nižšie, ak sklo nie je umiestnené pod optimálnym uhlom. Napríklad na istom mieste v Perthe vyprodukuje 18 okien až 605 kWh za rok. Hoci si technológia vyžaduje väčšiu plochu inštalácie ako tradičné strešné panely, celkový výnos z fotovoltických panelov v priebehu roka môže často prevyšovať výnosy strešných náprotivkov.

Nedávna recenzovaná štúdia vykonaná v priebehu dvoch rokov potvrdila, že technológia ClearVue poskytuje až 40 % kompenzáciu nákladov na energiu budovy. Každá inštalácia je však jedinečná, takže výsledky sa budú líšiť v závislosti od toho, aká náročná je daná budova na spotrebu energie a kde a ako je solárne zasklenie na budove nainštalované.

SAMSUNG 042024 Advertisement

„Naša technológia predstavuje zmenu paradigmy v spôsobe, ako sa bude sklo používať v stavebníctve, automobilovom priemysle, poľnohospodárstve a špeciálnych výrobkoch. Sklo už nebude len súčasťou stavebníctva, ale aj obnoviteľným zdrojom energie,“ povedal Victor Rosenberg, výkonný predseda spoločnosti.

Zdroj: thecooldown.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať