ASUS_122021 ASUS_122021 ASUS_122021

O2 začalo testovať prevádzku prvej LTE siete na Slovensku

0

Operátor O2 uviedol vo štvrtok do skúšobnej komerčnej prevádzky LTE sieť, ktorá má zákazníkom umožniť prístup k internetu s rýchlosťou sťahovania až 100 megabitov za sekundu a maximálnou rýchlosťou odosielania 20 megabitov za sekundu. Reálne rýchlosti, ktoré prvýkrát testovali predstavitelia spoločnosti, dosiahli hodnoty 84 megabitov za sekundu pri sťahovaní a 28 megabitov za sekundu pri odosielaní dát. Sieť však ešte nebola naplno vyťažená. Zatiaľ si túto službu môže vyskúšať približne 12 tisíc obyvateľov Bernolákova, Ivanky pri Dunaji a Zálesia.

Po vyhodnotení testovacej prevádzky sa operátor rozhodne, či je výhodnejšie rozširovať 3G sieť, alebo rovno začať s pokrývaním územia SR LTE technológiou. Martin Škop, riaditeľ úseku sieťových technológií spoločnosti O2 zdôrazňuje, že príchodu LTE technológie sa budú musieť svojimi parametrami prispôsobiť počítače a servery, ktoré ešte nie sú zväčša schopné naplno túto rýchlosť využiť.

Konkurenčný operátor Orange zatiaľ s podobnou testovacou prevádzkou nepočíta. LTE chce podľa hovorcu Petra Tótha spustiť pre širšiu skupinu zákazníkov až vtedy, keď im prinesie lepšie užívateľské parametre ako umožňujú dnešné HSPA+ siete. "Praktické skúsenosti zo sveta, kde už LTE siete skutočne aj fungujú v komerčných, nie experimentálnych podmienkach, ukazujú, že zatiaľ sú svojimi skutočne dosahovanými rýchlosťami porovnateľné s HSPA+ sieťami," dodal Tóth.

Hovorca Telekomu Michal korec uviedol, že LTE je určite posun vpred, avšak taktiež zdôraznil, že najdôležitejšie budú skutočné rýchlosti, ktoré táto sieť bude schopná dosiahnuť pri komerčnej prevádzke. Podľa Korca skúsenosti zo zahraničia hovoria o 10 až 30 megabitoch za sekundu. Ďalší vývoj podľa neho závisí na výsledkoch aukcie frekvencií po zrušenom analógovom vysielaní.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať