SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Objavili jedno z najväčších ložísk bieleho vodíka na planéte

2

Pri hľadaní alternatívnych palív sa vodík dlho považoval za potenciálnu zmenu paradigmy. Tento plyn sa môže použiť na výrobu energie a jedinou emisiou je voda. Na výrobu väčšiny vodíka je však zvyčajne potrebné “špinavé” palivo, čo je kontraproduktívne z hľadiska snahy o zníženie znečistenia otepľujúceho planétu. „Biely vodík“ by to však mohol zmeniť a odborníci predpovedajú, že je na Zemi hojne dostupný. Biely vodík, známy aj ako prírodný alebo zlatý vodík, bol nájdený hlboko pod zemským povrchom.

Väčšina ostatného prirodzene sa vyskytujúceho vodíka je kombinovaná s inými molekulami, takže na extrakciu plynu sú potrebné energeticky náročné procesy. Biely vodík bol nájdený po celom svete, pričom výskumníci vo Francúzsku zrejme narazili na jedno z najväčších ložísk bieleho vodíka na planéte. Keď Jacques Pironon a Phillipe De Donato z Národného centra vedeckého výskumu vo Francúzsku hľadali metán v banskej panve v Lotrinsku, špecializovaná sonda na analýzu plynu zistila zvyšujúce sa hladiny vodíka, čím hlbšie sa dostala.

Výskumníci sa domnievajú, že rezervoár vodíka, ktorý našli, by mohol obsahovať až 275 miliónov ton plynu. Biely vodík sa charakterizuje ako „svätý grál klímy“. Ak sa proces ťažby rozšíri a komercializuje, má potenciál spôsobiť revolúciu v energetickom sektore a mohol by predznamenať koniec znečisťovania ovzdušia. Zatiaľ nie je jasné, kedy môžeme očakávať použitie bieleho vodíka v energetickom sektore.

Niektoré startupy sú však presvedčené, že by sa to mohlo stať v najbližších rokoch. Výskum Energetického inštitútu, profesijnej organizácie združujúcej odborníkov z oblastí súvisiacich s energetikou, zistil, že v roku 2022 až 82 % svetovej spotreby energie pochádzalo zo špinavých zdrojov, čo viedlo k 0,8 % nárastu plynov otepľujúcich planétu emitovaných do atmosféry.

Zdroj: thecooldown.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

levitra side effects in urdu reakcia na: Objavili jedno z najväčších ložísk bieleho vodíka na planéte

16.2.2024 11:02
Based on the ovulation calendar, my next ovulation period will March 24- 29 <a href="http://levitrax.pics">levitra posologie</a>
Reagovať

Skleníkové plyny reakcia na: Objavili jedno z najväčších ložísk bieleho vodíka na planéte

9.12.2023 17:12
Takže svätý grál je vysoko horľavá látka ktorá po využití vytvorí jeden z najsilnejších skleníkových plynov, horší ako CO2. Bravo, enviromentalisti sa pochlapili keď priznali dvojaký meter. Som zvedavý kedy sa začne platiť výpalné (emisné povolenky) aj za vodík.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať