S_022025_S25 Advertisement S_022025_S25 Advertisement>						
												</a>
			
<script>
	$(function(){
		$.get( S_022025_S25 Advertisement

Oceľ novej generácie pre reaktory jadrovej fúzie

4

Vedci z Úradu pre atómovú energiu Spojeného kráľovstva (UK Atomic Energy Authority – UKAEA) úspešne vo veľkom vyrobili oceľ pre reaktor, čo je významný krok k tomu, aby sa jadrová fúzia stala praktickým a nákladovo efektívnym zdrojom energie. Jedna z najťažších výziev na ceste k tomu, aby energia jadrovej fúzie fungovala, je nájdenie materiálov, ktoré dokážu zvládnuť extrémne teplo a žiarenie vo vnútri reaktora.

Vedci z konzorcia Neurone v UKAEA prišli s novým typom ocele, ktorá môže vydržať teploty až 650 stupňov Celzia. Nový materiál sa nazýva feriticko-martenzitická oceľ s redukovanou aktiváciou (Reduced-Activation Ferritic-Martensitic steel – RAFM) a ide o špecializovaný materiál vyrobený pre fúzne reaktory. Pri výrobe v priemyselnom rozsahu by mohol znížiť výrobné náklady až 10-krát.

K PREDPLATNÉMU DOSTANEŠ DARČEKY!

Nižšie náklady sú kľúčom k tomu, aby boli jadrové elektrárne finančne životaschopné a urýchlil sa ich vývoj. Konzorcium Neurone vyrobilo 5,5 tony ocele fúznej kvality pomocou sedemtonovej elektrickej oblúkovej pece v Inštitúte spracovania materiálov Spojeného kráľovstva. Je to prvýkrát, čo sa oceľ RAFM vyrába v takom veľkom rozsahu, čo dokazuje, že existujúce priemyselné zariadenia dokážu vyrábať materiály pre fúzne reaktory.

Zdroj: thecooldown.com.

Zdroj Foto: depositphotos.com.

Redakcia

Všetky autorove články

4 komentáre

Gen650 reakcia na: Oceľ novej generácie pre reaktory jadrovej fúzie

6.3.2025 04:03
Takze ocel,ktora dokonca vydrzi trampsky ohnicek na plynovom varici. Zaujimave vsak,ze dom sa nedopatral na gugli,kolko vydrzi titan. Ze je zhruba o polovicu lahsi ako zelezo pri vacsej pevnosti,to napisali. Lebo o ten a dalsie super prvky ako povedzme niob sa bojuje,ako sme sa konecne po troch rokoch dozvedeli. Mohutna rieka ich miliony rokov vyplavuje vo svojom ohybe do pody,kedze su tažké,nezvladaju zakrutu spolu s hadveó.....
Reagovať

RE: Gen650 reakcia na: Gen650

9.3.2025 20:03
Vedecké AI ktoré prehľadávajú historické archívy vynálezov idú podľa abecedy. Takže je logické že vybrali Oceľ, keďže začiatočné písmeno prvku Titan je v abecede až po O.

Ale je sranda že si takú vec ešte nevšimol nik z patentového úradu, alebo z živých novinárov. Novinári už asi vyhynuli.
Reagovať

Dosť často... reakcia na: Oceľ novej generácie pre reaktory jadrovej fúzie

4.3.2025 12:03
...sa zamýšľam, či tomu čo píšete naozaj veríte alebo si robíte z ľudí dobrý deň.
Žiaruvzdorné ocele sú na trhu desiatky rokov, nie sú o moc drahšie ako bežné legované ocele a bežne sa používajú do teplôt 1000°C a používajú sa na rozvod horúcich plynov (ako napr. výfukové z áut, nájdite si na YT ) alebo pár.

To bolo k tomu čo ste napísalivy a teraz k pôvodnému článku.
Vystrihli ste z neho dosť dôležitú časť a to, že má popri vysokým teplotám odolávať ťažkému bombardovaniu neutrónmi, čo môže časom bežnú ocel degradovať.

Reagovať

650 stupňov Celzia reakcia na: Oceľ novej generácie pre reaktory jadrovej fúzie

4.3.2025 08:03
To vážne autor článku napísal že vedci vyrobili nový druh ocele ktorý vydrží 650°C? To vydrží aj roxor a mohli ušetriť miliardu na výskum. Najdôležitejší údaj článku a autor tam napíše chujoviny. Aj toto je dôvod prečo novinárov na Slovensku volajúkokoti.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať