
Oceľ novej generácie pre reaktory jadrovej fúzie
Vedci z Úradu pre atómovú energiu Spojeného kráľovstva (UK Atomic Energy Authority – UKAEA) úspešne vo veľkom vyrobili oceľ pre reaktor, čo je významný krok k tomu, aby sa jadrová fúzia stala praktickým a nákladovo efektívnym zdrojom energie. Jedna z najťažších výziev na ceste k tomu, aby energia jadrovej fúzie fungovala, je nájdenie materiálov, ktoré dokážu zvládnuť extrémne teplo a žiarenie vo vnútri reaktora.
Vedci z konzorcia Neurone v UKAEA prišli s novým typom ocele, ktorá môže vydržať teploty až 650 stupňov Celzia. Nový materiál sa nazýva feriticko-martenzitická oceľ s redukovanou aktiváciou (Reduced-Activation Ferritic-Martensitic steel – RAFM) a ide o špecializovaný materiál vyrobený pre fúzne reaktory. Pri výrobe v priemyselnom rozsahu by mohol znížiť výrobné náklady až 10-krát.
Nižšie náklady sú kľúčom k tomu, aby boli jadrové elektrárne finančne životaschopné a urýchlil sa ich vývoj. Konzorcium Neurone vyrobilo 5,5 tony ocele fúznej kvality pomocou sedemtonovej elektrickej oblúkovej pece v Inštitúte spracovania materiálov Spojeného kráľovstva. Je to prvýkrát, čo sa oceľ RAFM vyrába v takom veľkom rozsahu, čo dokazuje, že existujúce priemyselné zariadenia dokážu vyrábať materiály pre fúzne reaktory.
Zdroj: thecooldown.com.
Zdroj Foto: depositphotos.com.