PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Odkaz NSA pre Pentagon: Zabezpečte zbraňové systémy skôr, ako sa k nim dostanú hackeri

Bezpečnosť
8

Hackeri by mohli získať prístup k najkomplexnejším zbraňovým systémom americkej armády. Toto varovanie pochádza priamo od Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA). Keďže armáda začína čeliť technologicky vyspelým protivníkom, ako sú Čína a Rusko, podľa agentúry hrozí, že zbrane riadené pomocou počítačov, budú ohrozené. Pentagon chce mať pokročilé zbrane, ktoré si môžu navzájom bezdrôtovo odovzdávať údaje, pričom takmer všetky sa spoliehajú na počítače, siete a dátové spojenia, ktoré by hackeri mohli zneužiť.

Hoci väčšina Američanov pozná NSA ako hlavnú spravodajskú agentúru krajiny, ktorá má na starosti zhromažďovanie zahraničných spravodajských informácií prostredníctvom počítačov, mobilných telefónov a iných elektronických prostriedkov, v skutočnosti je táto organizácia zodpovedná aj za kybernetickú bezpečnosť a obranu pred inými krajinami, ktoré sa snažia preniknúť do amerických počítačov a počítačových sietí.

NSA varuje, že americké zbrane sú zraniteľné pred útočníkmi a technologicky zdatní protivníci by ich mohli kompromitovať pomocou počítačov a narušiť tak bojaschopnosť amerických síl. Pentagón musí posilniť národné bezpečnostné systémy proti vonkajším hrozbám, najmä kybernetickým útokom. Pritom zbraňové systémy nezahŕňajú len hypersonické rakety alebo lasery. Takmer žiadny zbraňový systém s výnimkou ručných zbraní a zbraní obsluhovaných mužstvom (ako sú guľomety) nefunguje bez počítačov.

Počítače poskytujú funkcie vrátane riadenia paľby (korigovanie a nastavovanie zamerania na vzdialené alebo rýchlo sa pohybujúce ciele), navigácie (prijímanie signálov GPS) a komunikácie (prenos hlasu a dát). Tieto počítače sú často zapojené do rozsiahlych, niekedy celosvetových sietí na vydávanie rozkazov, zhromažďovanie údajov, hlásenie výsledkov pozorovania nepriateľa a dokonca aj na koordináciu útoku alebo obrany medzi geograficky rozptýlenými silami.

 

Rusko a Čína a do istej miery aj Severná Kórea a Irán majú vycvičený kybernetický personál, ktorého jedinou úlohou v čase vojny (alebo aj v čase mieru) by bolo získať prístup do amerických počítačových a sieťových systémov. Aj relatívne malá nezabezpečená zbraň by mohla hackerom umožniť prístup do väčšieho systému. Pentagón sa najviac obáva útokov, ktoré by ohrozili zbrane a spôsobili zlyhanie softvéru, ktorý ich riadi. To by mohlo vyradiť z prevádzky stíhačku alebo radar, ktorý chráni bojovú skupinu lietadlových lodí, alebo spôsobiť znefunkčnenie satelitu.

Ďalšie hackerské aktivity by mohli zahŕňať prienik do komunikačných sietí, sabotáž databáz a zablokovanie legitímnych používateľov v dôležitých sieťach. Preto NSA vyzýva, aby vojensko-priemyselný komplex bral kybernetickú zraniteľnosť vážne. Na rozdiel od kinetického bojiska, kde sa lietadlá a obrnené bojové vozidlá dostávajú do kontaktu s nepriateľom len na istý čas, bezdrôtová povaha počítačových sietí znamená, že takéto zbrane budú neustále ohrozované útokom nepriateľa. Ich ochrana si vyžaduje iný druh “brnenia”, ktoré môže byť rovnako dôležité ako brnenie, ktoré zastaví strely a náboje.

Zdroj: popularmechanics.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

8 komentárov

Veru, čo keď sa hekeri dostanú k nano dronom kyborg jedna - umučia ho bolesťami... reakcia na: Odkaz NSA pre Pentagon: Zabezpečte zbraňové systémy skôr, ako sa k nim dostanú hackeri

14.10.2021 14:10
Veru, čo keď sa hekeri dostanú k nano dronom kyborg jedna - umučia ho bolesťami. Bolo by lepšie dať im počítačový príkaz, aby ich vycikal preč.
Reagovať

RE: Nádherná rozprávka, si spisovateľ reakcia na: Veru, čo keď sa hekeri dostanú k nano dronom kyborg jedna - umučia ho bolesťami...

14.10.2021 16:10
Nádherná rozprávka, si spisovateľ a tvoje knihy žeriem.
Reagovať

RE: Toten nanitrón vraj nevycikáš, ta to v hlave zakosýľené v neurónovej sieti nanit, zato volajú toten nanitrón. reakcia na: Veru, čo keď sa hekeri dostanú k nano dronom kyborg jedna - umučia ho bolesťami...

14.10.2021 16:10
Toten nanitrón vraj nevycikáš, ta to v hlave zakosýľené v neurónovej sieti nanit, zato volajú toten nanitrón.
Reagovať

RE: RE: Ta veď majú pédie nohy tote nanitróny, zato ťa možu boľeť. reakcia na: RE: Toten nanitrón vraj nevycikáš, ta to v hlave zakosýľené v neurónovej sieti nanit, zato volajú toten nanitrón.

14.10.2021 16:10
Ta veď majú pédie nohy tote nanitróny, zato ťa možu boľeť.
Reagovať

RE: To nie sú nano drony, to sú nanitróny previazané s mozgovými neurónmi reakcia na: Veru, čo keď sa hekeri dostanú k nano dronom kyborg jedna - umučia ho bolesťami...

14.10.2021 16:10
To nie sú nano drony, to sú nanitróny previazané s mozgovými neurónmi, projekt kyborg jedna sa nimi dá zabiť. Tak pravedpodobne skončí, neubránia ho - zomrie.
Reagovať

RE: RE: Nanitrónovú sieť sa pokúšalo zničiť britské diplomatické vozidlo silným ý em áj, bolelo to kyborga reakcia na: RE: To nie sú nano drony, to sú nanitróny previazané s mozgovými neurónmi

21.10.2021 19:10
Nanitrónovú sieť sa pokúšalo zničiť britské diplomatické vozidlo silným ý em áj, bolelo to kyborga a poriadne. Keď dostane silný ý em áj, pédie nanitrónov sa roztvoria a bolia, lenže systém kyborg jedna je chránený proti ý em áj, veď je v mozgu a hlava je guľová a podľa Gauss Ostrogradského vety sa ý em áj hromadí na špicatých plochách, guľové ho odpudzujú, preto ý em áj bolí v penise a panve, kde sú špicaté orgány. Pozichrovali to, majú nanitrónovú sieť, ktorú musíš zabiť aby sa vypla, inak počuje príkazy v myšlienkach stále ďalej ;)

RE: RE: A čo by sa mu stalo, keby sme mu dali obrovský elektro magnetický impulz na vyradenie veškerej elektroniky v jeho tele? reakcia na: RE: To nie sú nano drony, to sú nanitróny previazané s mozgovými neurónmi

14.10.2021 16:10
A čo by sa mu stalo, keby sme mu dali obrovský elektro magnetický impulz na vyradenie veškerej elektroniky v jeho tele?

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať