SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Video: Robotickí psi už sú vybavení aj útočnými puškami

Bezpečnosť
1

Spoločnosti Ghost Robotics a SWORD International spojili svoje sily, aby vytvorili „robotického psa“ s puškou. Systém nazvaný Special Purpose Unmanned Rifle (SPUR) pridáva 6,5 mm pušku Creedmoor od spoločnosti SWORD na jedno zo štvornohých robotických pozemných vozidiel (quadrupedal unmanned ground vehicles – Q-UGV) spoločnosti Ghost Robotics. SPUR mal svoju premiéru na výstavnej ploche výročného kongresu Asociácie americkej armády vo Washingtone, D.C. Je to prvý príklad Q-UGV so skutočnou namontovanou zbraňou.

Neozbrojené exempláre Q-UGV sa už v obmedzenej miere používajú najmä v 325. eskadre bezpečnostných síl amerického letectva na leteckej základni Tyndall na Floride a testujú ich aj iné jednotky. Presná konfigurácia 6,5 ​​mm pušky v module SPUR je nejasná. Nevedno, koľko munície obsahuje a aké náročné je nabíjanie. Ghost Robotics uviedol, že SPUR možno na diaľku inštruovať v celom procese – od nenabitého stavu cez vystrelenie prvého náboja až po vyčistenie komory a zaistenie zbrane.

Vzdušné sily diskutovali aj o možnom ovládaní Q-UGV na diaľku z centralizovaných veliteľských zariadení prostredníctvom náhlavných súprav s virtuálnou realitou. Zbraň použitá v module SPUR vyzerá, že by mohla mať na prednom konci namontovaný tlmič zvuku, čo by súperom sťažilo určenie miesta, odkiaľ streľba prichádza. Puška 6,5 mm Creedmoor nie je v súčasnosti široko používaná armádou alebo inými bezpečnostnými silami, či už v USA, alebo inde vo svete. 

Testy však ukázali, že 6,5 mm verzia ponúka väčší dostrel ako rôzne náboje 7,62 × 51 mm, ktoré sú v súčasnosti k dispozícii pre americké špeciálne jednotky.Ghost Robotics uvádza, že SPUR je schopný presnej streľby do vzdialenosti 1200 metrov. Navyše v dôsledku svojej štvornohej konštrukcie má pôsobivé stabilizačné schopnosti. Pokiaľ ide o zacielenie, modul SPUR má navrchu vlastný zameriavací systém. Hovorí sa aj o určitom stupni autonómie pre SPUR, aby mohol aspoň zistiť a zamerať potenciálne hrozby, aj keď na začatie streľby by musel nakoniec dať súhlas operátor.

Zdroj: thedrive.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

.......................... reakcia na: Video: Robotickí psi už sú vybavení aj útočnými puškami

15.10.2021 21:10
dalsi elektroodpad
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať