
Odštartujú lacné a bezpečné hliníkovo-sírové batérie revolúciu v elektromobilite?
Hoci sú elektromobily, ktorých popularita stále rastie, nepochybne šetrnejšie k životnému prostrediu ako benzínové autá, stále majú niektoré nevýhody, najmä nepriaznivé účinky ich lítiovo-iónových batérií. Vedci z MIT teraz vyvinuli novú alternatívu k lítiovo-iónovým batériám: hliníkovo-sírové batérie, ktoré by v prípade prijatia mohli spôsobiť revolúciu v odvetví elektrických vozidiel. Projekt bol zameraný na vývoj batérie, ktorá by sa dala použiť na uskladnenie energie získanej zo solárnych panelov na strechách domov.
Tvorcovia však tvrdia, že by sa ich batéria mohla neskôr použiť aj v automobilovom priemysle. Problémom lítiovo-iónových batérií je, že získavanie minerálov používaných na ich výrobu (lítia, niklu, kobaltu, mangánu a grafitu) si vyžaduje ťažbu, pri ktorej sa spotrebúva obrovské množstvo vody, znečisťujú sa okolité podzemné vody, zhoršuje sa životné prostredie a je spojená s porušovaním ľudských práv. Navyše väčšinu ťažby a spracovania týchto nerastov kontroluje Čína, čo spôsobuje nestabilitu dodávateľského reťazca a náchylnosť na kolísanie cien.
Na druhej strane hliník je po železe druhým najrozšírenejším kovom na svete a síra je najmenej nákladným nekovovým prvkom a je jej veľmi veľa. To znamená, že oba prvky sú v súčasnosti veľmi lacné a ľahko dostupné. Okrem toho vedci tvrdia, že hliníkovo-sírové batérie majú oveľa menšiu pravdepodobnosť vznietenia ako ich lítiovo-iónové náprotivky. K Li-ion batériám už bolo vyvinutých mnoho alternatív vrátane zinkových batérií, protónových batérií a mnohých ďalších. Zdá sa, že problémom je teraz presvedčiť priemysel, aby tieto alternatívy prijal a masovo vyrábal, pretože obchodná stránka veci zaostáva za vedou.
Zdroj: thecooldown.com.