CANON_122023 CANON_122023 CANON_122023

Odštartujú lacné a bezpečné hliníkovo-sírové batérie revolúciu v elektromobilite?

Technológie
8

Hoci sú elektromobily, ktorých popularita stále rastie, nepochybne šetrnejšie k životnému prostrediu ako benzínové autá, stále majú niektoré nevýhody, najmä nepriaznivé účinky ich lítiovo-iónových batérií. Vedci z MIT teraz vyvinuli novú alternatívu k lítiovo-iónovým batériám: hliníkovo-sírové batérie, ktoré by v prípade prijatia mohli spôsobiť revolúciu v odvetví elektrických vozidiel. Projekt bol zameraný na vývoj batérie, ktorá by sa dala použiť na uskladnenie energie získanej zo solárnych panelov na strechách domov.

Tvorcovia však tvrdia, že by sa ich batéria mohla neskôr použiť aj v automobilovom priemysle. Problémom lítiovo-iónových batérií je, že získavanie minerálov používaných na ich výrobu (lítia, niklu, kobaltu, mangánu a grafitu) si vyžaduje ťažbu, pri ktorej sa spotrebúva obrovské množstvo vody, znečisťujú sa okolité podzemné vody, zhoršuje sa životné prostredie a je spojená s porušovaním ľudských práv. Navyše väčšinu ťažby a spracovania týchto nerastov kontroluje Čína, čo spôsobuje nestabilitu dodávateľského reťazca a náchylnosť na kolísanie cien.

Predplatné NEXTECH 2023

Na druhej strane hliník je po železe druhým najrozšírenejším kovom na svete a síra je najmenej nákladným nekovovým prvkom a je jej veľmi veľa. To znamená, že oba prvky sú v súčasnosti veľmi lacné a ľahko dostupné. Okrem toho vedci tvrdia, že hliníkovo-sírové batérie majú oveľa menšiu pravdepodobnosť vznietenia ako ich lítiovo-iónové náprotivky. K Li-ion batériám už bolo vyvinutých mnoho alternatív vrátane zinkových batérií, protónových batérií a mnohých ďalších. Zdá sa, že problémom je teraz presvedčiť priemysel, aby tieto alternatívy prijal a masovo vyrábal, pretože obchodná stránka veci zaostáva za vedou.

Zdroj: thecooldown.com.

Redakcia

Všetky autorove články

8 komentárov

Ekologicke ??? reakcia na: Odštartujú lacné a bezpečné hliníkovo-sírové batérie revolúciu v elektromobilite?

2.10.2023 14:10
Elektroauta pocas svojej zivotnosti su zhruba 3x neekologickejsie ako spalovacie. Ako prvy vyrobca vozidiel to priznalo VOLVO. Nasledne sa pridali ostatne automobilky, zial tieto priznania novinari moc neuvadzaju a tazko ich dohladat. Elektromobilita ma buducnost avsak este to chce vela rokov vyvoja.
Ak by na Slovensku boli vsetky auta elektro potrebovali by sme dalsie 3 Mochovce.
Ako budu nabijat vozidla ludia, ktori byvaju v panelakoch?
Kto bude menit vsetky kablove rozvody, ktore nedokazu distribuovat take mnozstvo energie pre odber ?
Ano teraz prebieha boj o kupu pozemkov pri trafo staniciach na budovanie nabijacich stanic. Preco pri trafo ? Asi skor sa dostanu k prudu ako zvysok sveta....

Je to cele este v plienkach a vyvyjane tlaky len tlacia normalnych ludia aby platili vyvoj, ktory mohli vyvynut za dlhsie casove obdobie vyrobcovia.

Preco krachuje Volkswagen a stale predava ID x auta so stratou min. 7500 Eur na vyrobene auto? ... Preco nemecka vlada prestala dotovat elektromobilitu ?

Treba poslancom dat spravne nezamlzene podklady, aby nerobili hlupe rozhodnutia.
Reagovať

XY reakcia na: Odštartujú lacné a bezpečné hliníkovo-sírové batérie revolúciu v elektromobilite?

1.10.2023 09:10
Za celý týždeň nevidím elektroauto tá kde je tá popularita
Reagovať

XY reakcia na: Odštartujú lacné a bezpečné hliníkovo-sírové batérie revolúciu v elektromobilite?

1.10.2023 09:10
Za celý týždeň nevidím elektroauto tá kde je tá popularita
Reagovať

Revolučné baterie reakcia na: Odštartujú lacné a bezpečné hliníkovo-sírové batérie revolúciu v elektromobilite?

1.10.2023 00:10
O nových revolučných batériách tu informujete každý týždeň. Raz vám predpoveď určite vyjde....
Reagovať

Odštartujú... reakcia na: Odštartujú lacné a bezpečné hliníkovo-sírové batérie revolúciu v elektromobilite?

29.9.2023 08:09
... božemôj a kedy už konečne zo všetkých tých "revolučných" a "prelomových" tzv. riešení budú mať úžitok aj normálni Ľudia..???
Reagovať

RE: Odštartujú... reakcia na: Odštartujú...

30.9.2023 13:09
Nikdy. Ak je to lacné, tak to ohrozí hospodárstvo lebo ľuďom ostanú financie za ktoré si budú môcť kúpiť pre život potrebné veci. A nebudú sa zadlžovať, čo z nich urobí samostatných ľudí čo nemusia otročiť na panskom.

Pripomína mi to palivové články na Etanol z minulého tisícročia. V predaji nie sú, aby si bežný plebs priplácal za akumulátory ktoré sú v dnešnej dobe tak nekvalitné, že sa do troch rokov nafúknu a znehodnotia ariadenie v ktorom sú vložené.
Reagovať

RE: RE: Odštartujú... reakcia na: RE: Odštartujú...

1.10.2023 00:10
Tak ty si iný mentálny atlet
Reagovať

RE: RE: RE: Odštartujú... reakcia na: RE: RE: Odštartujú...

1.10.2023 12:10
Pardón, ale sledujem to dlhšiu dobu ako si ty na svete. Takže hajde urobiť si domáce úlohy, a zajtra sa zberaj do školičky. Teda nie domáce úlohy, ale teraz to už honosne volajú projekty.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať