SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Okuliare s adaptívnym zaostrovaním sa dokážu prepnúť z diaľky do režimu čítania

Technológie
0

Slnečné okuliare 32°N s adaptívnym zaostrovaním od technologickej spoločnosti DeepOptics využívajú technológiu, ktorú firma nazýva šošovky s pixelovanými tekutými kryštálmi. Tieto šošovky obsahujú tisíce pixelov, čo sú v tomto prípade drobné elektronické ovládacie prvky, ktoré menia optické vlastnosti okuliarov. Nová technológia môže mať mnoho aplikácií, ale so svojím prvým produktom sa izraelská spoločnosť zameriava na ľudí s presbyopiou, čo je stav, ktorý postihuje každého, keď starne, a postupne sťažuje zaostrovanie zraku na blízke objekty.

Postihnutí ľudia zvyčajne musia vonku striedať dva druhy okuliarov – slnečné okuliare a okuliare na čítanie. Pri modeli 32°N im však stačí prejsť ramienkom rámu blízko spánku, aby sa aktivovala zmena šošovky. Podľa generálneho riaditeľa a spoluzakladateľa DeepOptics Yariva Haddada dynamické šošovky môžu meniť svoju optickú silu (dioptrie) na korekciu na rôzne vzdialenosti. Vysvetlil, že hoci existujú aj iné technológie pre optiku s dynamickým zaostrovaním, takmer žiadna z nich nie je vhodná pre okuliare, pretože sa spoliehajú na pohyblivé časti.

„Tekuté kryštály sú materiál, ktorý dokáže meniť svoje optické charakteristiky elektronicky bez toho, aby sa pohyboval alebo menil svoj tvar, a preto je rozhodujúci pre umožnenie tejto novej generácie adaptívnych okuliarov,“ povedal. Technológia nepridáva okuliarom takmer žiadnu hmotnosť ani objem a má ďalšiu výhodu v tom, že sa dá časom aktualizovať na nové profily zväčšenia. Pri presbyopii sa dioptrie postupne zvyšujú, až sa stabilizujú vo veku 65 až 70 rokov, čo znamená, že človek musí zvyčajne vymeniť niekoľko okuliarov.

Okuliare 32°N sa nastavujú pomocou sprievodnej aplikácie a možno ich aktualizovať neskôr podľa potreby. Táto funkcia by mala umožniť, aby sa dali používať dlhšie ako bežné okuliare, aj keď pridanie elektroniky môže skracovať ich životnosť. Tajomstvom technológie je šošovka z tekutých kryštálov, o ktorej Haddad hovorí, že je navrhnutá a vyrobená podobne ako priehľadná verzia obrazoviek z tekutých kryštálov (LCD) používaných v televízoroch a smartfónoch a obsahuje vrstvu tekutých kryštálov navrchu matrice pixelov.

Tieto pixely sú v skutočnosti malé elektronické ovládacie prvky, ktoré aplikujú lokálne napätie na vrstvu tekutých kryštálov, čo mení jej index lomu. Do vstrekovaného polymérového rámu okuliarov je zabudovaný malý procesor, ako aj batéria a čip bluetooth, pričom na aktiváciu šošoviek s adaptívnym zaostrovaním je potrebné len malé množstvo energie. Spoločnosť pracuje aj na modeli, ktorý prepína režimy automaticky, a nie manuálne, pričom využíva údaje zo snímačov sledovania očí v ráme okuliarov, aby zistil, či sa nositeľ pozerá na niečo zblízka alebo do diaľky.

Zdroj: dezeen.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať