ANTIK_2024 ANTIK_2024 ANTIK_2024

Robotický bager postaví stenu z kameňov sám bez ľudskej pomoci

Technológie
0

Stavba múru precíznym naskladaním náhodne tvarovaných balvanov je tvrdá práca. Bolo by teda dobré, keby ju raz vykonávali roboty. A jeden z nich to už aj dokázal. Volá sa HEAP (Hydraulic Excavator for an Autonomous Purpose) a v skutočnosti ide o 12-tonové kráčajúce rýpadlo Menzi Muck M545, ktoré upravil tím z výskumného inštitútu ETH Zürich. Medzi úpravy patrila inštalácia globálneho polohového systému GNSS, IMU (inerciálnej meracej jednotky) namontovanej na podvozku, riadiaceho modulu a snímačov LiDAR v jeho kabíne a na jeho ťažobnom ramene.

Pri najnovšom projekte začal HEAP skenovaním staveniska, vytvorením jeho 3D mapy a následne zaznamenal polohu balvanov (každý mal hmotnosť niekoľko ton), ktoré boli vysypané na stavenisku. Robot potom zdvihol každý balvan zo zeme a využil technológiu strojového videnia na odhadnutie jeho hmotnosti a ťažiska a na zaznamenanie jeho trojrozmerného tvaru. Algoritmus spustený v riadiacom module HEAP potom určil najlepšie umiestnenie každého balvanu, aby sa vybudoval stabilný 6 metrov vysoký a 65 metrov dlhý múr z kameňov kladených nasucho.

Ako „suchý kameň“ sa označuje múr, ktorý je postavený len z naukladaných kameňov bez malty medzi nimi. HEAP postavil takýto múr, pričom počas jednej stavebnej akcie umiestnil približne 20 až 30 balvanov. Podľa výskumníkov je to zhruba toľko, koľko by sa ich dodalo v rámci jedného nákladu. Jedným z hlavných atribútov experimentálneho systému je totiž skutočnosť, že umožňuje používať balvany alebo iné stavebné materiály z miestnych zdrojov, takže sa nemusí plytvať energiou na ich dovoz z iných miest. Článok o štúdii bol nedávno uverejnený v časopise Science Robotics.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať